Radiové sítě pod kontrolou – Hytera NMS dálková správa a monitoring

Radiové sítě jsou důležitým nástrojem pro komunikaci a operativní řízení organizace. Pro zabezpečení jejich spolehlivého provozu je důležité mít možnost monitorovat jejich provoz a případně upravovat a konfigurovat parametry podle požadavků provozu. Moderní radiové sítě DMR založené na IP umožňují správcům sítě sledovat výkon rádiového systému v reálném čase, konfigurovat základnové stanice a prvky infrastruktury radiové sítě i dálkově konfigurovat radiostanice uživatelů v provozu.

Hytera NMS profesionální dálková správa a monitoring digitální radiové sítě

Nástroje pro správu radiové sítě Hytera NMS

Systém správy komunikační sítě Hytera NMS umožňuje oprávněnému uživateli konfigurovat, monitorovat a spravovat infrastrukturu, funkce a různé služby sítě, včetně správy koncových zařízení. Nástroje pro automatické zasílání zpráv upozorní správce na možné problémy v síti.

Hytera NMS je softwarový balík tvořený několika vysoce automatizovanými moduly. Lze ho přizpůsobit, aby vyhovoval velikosti a specifikům konkrétní radiové sítě. Uživatel může použít pouze moduly, které potřebuje. V případě zvýšení požadavků lze systém postupně rozšiřovat o nové funkce.

Oprávněný personál se může přihlásit k síti a provádět úkoly odkudkoli pomocí standardního prohlížeče. Decentralizovaná architektura NMS je navržena tak, aby chránila vaši rádiovou síť před ztrátou dat a optimalizovala provozní sekvence.

Modulární řešení systému správy sítě

Konfigurovatelné řídicí funkce jsou distribuovány na základě standardizovaného modelu správy sítě – FCAPS (Fault, Configuration, Administration / Accounting, Performance and Security Management). Mezi klíčové funkce  NMS patří:

  • Správa poruch
  • Správa konfigurace
  • Správa účastníků a fakturační rozhraní jako součást správy účetnictví
  • Řízení výkonu
  • Řízení zabezpečení sítě

Dálková konfigurace DMR radiové sítě

Modulární správa radiové sítě Hytera NMS umožňuje dálkově konfigurovat radiostanice přes funkci OTAP

Správci sítě mohou sledovat, jak jejich komunikační systém funguje a podle potřeby upravovat jeho parametry.  Snadná je správa koncových terminálů. Radiostanice mohou být monitorovány a řízeny dálkově. Správce je může v případě ztráty zablokovat nebo znovu obnovit jejich provoz. Stejně tak může dálkově řídit funkce sledování polohy a bezpečnostní funkce ležící muž a osamocený pracovník. Další velkou výhodou DMR radiových sítí je možnost programování na dálku (vzduchem) prostřednictvím funkce OTAP (Over The Air Programming). Funkce umožňuje správci dálkově konfigurovat radiostanice v terénu a řídit aktualizace firmware. Radiostanice mohu být přeprogramovány a aktualizovány na dálku. To znamená, že je není třeba fyzicky dopravit zpět na centrálu a ručně aktualizovat.

OTAP dálková konfigurace koncových terminálů

Správci radiové sítě mohou měnit ID, kanály a frekvence na stovkách rádií během několika sekund dálkově vzduchem. Kromě toho lze dálkově řídit služby správy mobility, jako je registrace / odhlášení, skupinové přihlášení / odhlášení skupiny, roaming apod.

Bezpečnost komunikační sítě

Nástroje Hytera NMS obsahují nástroje pro řízení bezpečnosti komunikační stě. Radiové sítě Hytera podporují bezpečnostní procedury DMR Asociace pro zabezpečený přenos. K dispozici je End-To-End šifrování hlasu a dat pomocí bezpečnostních algoritmů ARC4 40-bitů, AES 128 bitů nebo AES 256 bitů. Správci radiové sítě mohou povolit či zakázat koncové radiostanice, ověřit uživatele, zařízení a aplikace.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/radiove-site-pod-kontrolou-hytera-nms-dalkova-sprava-a-monitoring/