Nová ATEX radiostanice (vysílačka) Hytera PD795Ex

Nová digitální radiostanice Hytera PD795 Ex odpovídá nejpřísnějším mezinárodním bezpečnostním standardům ATEX, IECEx a FM. Při její konstrukci a výrobě se využívají inovativní technologie včetně distribuovaného návrhu desky plošných spojů a silikonového zapouzdření , které spolu s dalším již standardně používanými technikami jako je IP67 krytí zaručují bezpečnou a spolehlivou komunikaci i v nebezpečných prostředích s možností výbuchu plynu nebo hořlavým prachem.

Přenosná ATEX radiostanice (vysílačka) Hytera PD795Ex

Radiostanice je efektivním nástrojem komunikace profesionálů, kteří pracují v prostředích s výbušnými plyny nebo prachem a pro ně  je bezpečnost vždy na prvním místě. Používání běžných radiostanic by mohlo být nebezpečné.Společnost Hytera vnímá tyto požadavky  a rozhodla se navrhnout a vyrobit bezpečné komunikační řešení.

Vlastnosti radiostanice

Bezpečnost a vysoká spolehlivost zaručená evropským standardem ATEX

Hytera PD795  Ex je navržena podle přísných požadavku evropského standardu ATEX a severoamerických norem FM. S certifikací pro ATEX, IECEX,FM a CSA může radiostanice bezpečně fungovat i v nejnebezpečnějších prostředích s přítomností  vodíku a částicemi prachu. Celkový design je souladu s nejnovějšími americkými vojenskými standardy  MIL-810G, které specifikují odolnost v nejnáročnějších podmínkách  s vysokými  i nízkými  teplotami , vysokou vlhkostí, vibracemi a nárazy.

Bezpečnostní certifikáty ATEXT, FM a IECEx

Rozšířené bezpečnostní funkce radiostanice

PD795 Ex je vybavena vyhrazeným nouzovým tlačítkem. V případě nehody stisknutí tlačítka spustí poplach a inicializuje hlasový hovor do přednastavené skupiny. Radiostanice má kromě toho zabudované funkce Man-Down (ležící muž),  GPS a Lone worker (osamělý pracovník).

Bezpečný Li-Ion akumulátor s vysokou kapacitou

PD795Ex je vybavena Li-Ion akumulátorem s kapacitou 1800 mAh, která poskytuje radiostanici výdrž 17 hodin v standardním provozním cyklu 5-5-90. Obvody pro nabíjení a vybíjení radiostanice jsou striktně navrženy tak, aby
nedocházelo k přebíjení nebo vybíjení způsobující vysokou teplotu což vede k nestabilitě prostředí akumulátoru.
Jednotlivé články jsou zapouzdřeny tak, aby se předávalo nahromaděné teplo prostřednictvím jediného bodu a také se zabránilo  jeho uvolňování do prostředí.

Vysoká kvalita zvuku a zajištěná komunikace na základě DMR technologie

Hytera PD795 Ex se velmi snadno používá . Je vybavena odolným a velmi dobře čitelným LCD displejem  a intuitivní uživatelské rozhraní. Protiskluzový robustní ergonomický design  usnadňuje uživateli používání radiostanice. Velké PTT tlačítko a volič kanálu umožňuje snadné používání v rukavicích.

Technické přednosti radiostanice

Technické řešení radiostanice PD795Ex

 

 

 

Vylepšený návrh desky plošných spojů a EMC stínění

K dosažení vysokých bezpečnostních standardů Hytera použila  optimalizovaný distribuovaný návrh desky plošných spojů, který snižuje možnost vzniku poruchy. Všechny klíčové komponenty na desce jsou pokryty stíněním a mezery  mezi spoji, mezi  součástkami, mezi  součástkami a stíněním jsou optimálně rozloženy, což znamená lepší výkon a nižší vnitřní EMC rušení.

Inovativní silikonové zapouzdření

Technologie zapouzdření silikonem zabraňuje kontaktu vnitřních obvodu se vzduchem a tekutinami, která účinně zabrání vniknutí kapaliny, plynu a škodlivých plynů. Technologie zapouzdření silikonem je velmi delikátní a složitá a každá radiostanice stráví na výrobní lince 8 hodin.

Design minimalizující elektrostatický náboj

Při konstrukci PD795 Ex Hytera uplatnila patenty pro design minimalizující elektrostatický náboj a lisování ze dvou materiálů. Staticky disperzní materiál (modrý) minimalizuje hromadění náboje na povrchu radiostanice a snižuje pravděpodobnost jeho vybití . Robustní materiál (černý) maximalizuje odolnost uzavřeného prostoru.

IP67 (nevýbušné)

Krytí IP67 (dosahuje 6: Zcela proti prachu, 7: Ochrana proti účinkům ponoření do 1 m po dobu 30 minut). Je to nejvyšší úroveň IP pro pozemní radiové aplikace.

Patentovaná západka akumulátoru

Pro odejmutí akumulátoru se musí zámek západky posunout ve dvou osách. Tento patentovaný design západky  znemožňuje odpadnutí akumulátoru od radiostanice v případě pádu, které by mohlo způsobit zajiskření

Certifikace ATEX, IECEx, FM/CSA

ATEX  je definován direktivou Evropské unie, které musí odpovídat přenosné radiostanice, které  se používají v potenciálně výbušném prostředí. ATEX nahrazuje klasifikaci Cenelec v celé Evropské unii a zemích EFTA.

ATEX certifikace radiostanice PD795 Ex

IECEx schéma je cesta k budoucí globální certifikaci. Jeho cílem je harmonizace standardů, která umožní volný pohyb zboží založený na celosvětově akceptovaném standardu.

IECEC certifikát pro radiostanice Hytera

FM (FM schváleno LLC) je členem národně uznávaných  zkušeních laboratoří USA a snaží nabízet komplexní služby s nepřekonatelnou technickou integritu k  mimořádné spokojenosti zákazníků.

FM certifikát pro radiostanice Hytera PD795Ex

Vhodné aplikace pro ATEX radiostanice

Následující video ukazuje rizika použití běžných radiostanic  v nebezpečném prostředí, technologie použité pro zajištění vysoké bezpečnosti nové radiostanice PD795Ex a její moderní bezpečnostní funkce a prvky.

Chemický průmysl

Hořlavé plyny, kapaliny a pevné látky jsou zpracovávány v mnoha různých chemických procesech, při kterých mohou vznikat výbušné směsi.

Hornictví

Vedlejším produktem při těžbě uhlí je plyn. Plyn se shromažďuje pod zemí a nejsou-li dobře realizována¨bezpečnostní opatření, hrozí nebezpečí výbuchu.

Hašení požárů

Řešení mnohých kritických situací jako je únik ropy nebo zemního plynu vyžaduje použití zařízení s vysokou elektrickou bezpečností.

Farmaceutický průmysl

Alkoholy jsou často používány jako rozpouštědla při výrobě léčiv. Používají se také různá činidla a pomocné látky, jako je například laktóza, které mohou způsobit výbuch prachu.

Rafinérie

Uhlovodíky zpracovávané v rafineriích jsou hořlavé a v závislosti na jejich bodu vzplanutí může dojít k výbuchu i při pokojové teplotě.  Prostory závodů na zpracování ropy jsou obecně považovány za místo s nebezpečím výbuchu.

Technická specifikace radiostanice

Frekvenční rozsahy:VHF: 136-174MHz *UHF: 400-470MHz
VF výkon:1W
Počet kanálů:1024
Počet zón:64 (každá maximálně 16 kanálů)
Kanálová rozteč:25/20/12.5kHz
Napájecí napětí:7.4V
Akumulátor:1800mAh Li-Ion
Výdrž akumulátoru(cyklus 5/5/90, vysoký výkon, akumulátor 2000mAh):Analogový režim: více než 14,5 h /13h (GPS)Digitální režim:     více než 17 h /15 h (GPS)
Frekvenční stabilita:+/- 1.5ppm
Impedance antény:50Ω
Rozměry a hmotnost:495g, 141 x 55 x 39mm
LCD displej:160x128px, 65.535 barev, uhlopříčka 1.8”
ATEX specifikaceII 2G Ex ib IIC T4
II 2D Ex ib IIIC T120℃ IP5X
I M2 Ex ib
IECEx specifikaceEx ib IIC T4
Ex ib IIIC T120℃ IP5X
Ex ib I
FM/CSA specifikaceClass I, Zone 1 AEx/Ex ib IIC T4 Gb
Class II, III Div 1,
Group E, F, G T120℃
-20℃≤Ta≤50℃
Přijímač:
Výstupní výkon audio:0.5W
Zkreslení audio:≤ 3%
Audio odezva:+1 ~ -3dB
Citlivost (analog):0,3uV (12dB SINAD)
0,22uV (typická, 12dB SINAD)
0,4uV (20dB SINAD)
Citlivost (digitál):0,3uV (%5 BER)
Potlačení sousedního kanálu
TIA-603
ETSI
60 dB @ 12,5 kHz/70 dB @ 20/25 kHz
60 db @ 12,5 kHz/70 dB @ 20/25 kHz
Intermodulace
TIA-603
ETSI
70 dB 12,5 kHz/20/25 kHz
65 dB 12,5 kHz/20/25 kHz
S/N40 dB @ 12,5 kHz
43 dB @ 20 kHz
45 dB @ 25 kHz
Rušivé vyzařování:< -57dBm
Vysílač: 
VF výkon1 W
FM modulace11K0F3E @ 12.5KHz
14K0F3E @ 20KHz
16K0F3E @ 25KHz
4FSK modulace12.5KHz pouze data:7K60FXD
12.5KHz data a hlas:7K60FXW
Zkreslení audio:≤ 3%
Audio odezva:+1 ~ -3dB
Digitální protokol:ETSI-TS102 361 -1,-2,-3
Digitální vokodér:AMBE++ nebo SELP
Charakteristiky prostředí:
Provozní teplota:-30°C – +60°C
Skladovací teplota:-40°C – +85°C
Stupeň krytí IPX:IP67
Odolnost dle MIL STD standardu:MIL-STD-810 C/D/E/F/G
Parametry GPS: 
TTFF (čas pro zjištění polohy) po zapnutí (studený start):<1 minuta
TTFF (čas pro zjištění polohy) v pohotovostním režimu (teplý start):<10 sekund
Přesnost:<10 metrů

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/nova-atex-radiostanice-vysilacka-hytera-pd795ex/