Digitální vozidlová radiostanice Hytera HM785

Součástí zcela nové řady špičkových digitálních terminálů H pro standard DMR je i vozidlová radiostanice Hytera HM785. Nová radiostanice navazuje na velmi úspěšný model MD785i a rozvíjí kreativní styl, využívá zkušenosti a inovační potenciál společnosti Hytera. HM785 je špičková radiostanice ve své kategorii. Uživateli nabízí kvalitní a čistý zvuk využívající umělou inteligenci k eliminaci okolního hluku. Uživatele potěší rychlé intuitivní ovládání a propojení radiových a datových sítí. Vozidlová radiostanice je přizpůsobena pro různá prostředí. Umožňuje použití dvou ovládacích panelů nebo speciálního ovládacího panelu pro motocykly.

Digitální vozidlová radiostanice Hytera HM785

Hlavní přednosti nové vozidlové radiostanice Hytera HM785

Flexibilní provoz v různých systémech

Vozidlová radiostanice HM785 může být provozována v analogových a digitálních DMR Tier II konvenčních systémech, MPT a XPT trunkingu, DMR Tier III trunkingu, IP Multi-Site systémech a DMR Simulcastových systémech.

Hlasitější a čistější audio

Radiostanice Hytera nabízí špičkovou kvalitu zvuku. Vylepšené kvality zvuku bylo dosaženo optimalizací reproduktoru a díky využití umělé inteligence. Umělá inteligence dokáže oddělit hlas od okolního hluku v reálném čase. Nežádoucí hluk na pozadí se podařilo potlačit až o 30dB.

Široká nabídka hovorových funkcí

Model HM785 nabízí kompletní sadu hovorových funkcí. Uživatel může využívat individuální hovory, skupinové volání, všeobecné volání ke všem účastníkům sítě (All Call) a telefonní hovory (přes propojení PSTN, PABX nebo SIP sítě)

Vylepšená GPS lokalizace

Vozidlová radiostanice může předávat informace o své poloze dalším radiostanicím, dispečerovi nebo aplikacím třetích stran v reálním čase. To zvyšuje efektivitu vizualizace dispečerských aplikací. GPS data jsou odesílána i během hovoru pro okamžité zjištění polohy uživatele. GPS data mohou být komprimována pro efektivnější využití přenosového kanálů a snížení ceny hardware infrastruktury radiové sítě.

Dobře čitelný displej

HM785 je vybavena 2,4″ velkým TFT displejem s rozlišením 240×320 bodů. Uživatelské rozhraní je intuitivní využívá velká písmena a ikony. Displej podporuje 262 000 barev a je dobře čitelný i na jasném slunci.

Vylepšená konektivita Bluetooth 5.0 a Ethernet

Model radiostanice HM785 vybavený GPS modulem je vybavený rovněž rozhraním pro připojení standardního bezdrátového příslušenství Bluetooth 5.0. Kromě toho může být vysílačka HM785 připojena i do běžné počítačové sítě pomocí standardního rozhraní Ethernet. Toto propojení využívá například funkce IP Transit, která propojuje základnové stanice a efektivně rozšiřuje dosah radiové sítě,

Vyšší bezpečnost

Radiostanice HM785 podporuje digitální End-to-End a Over-the-Air Encryption pro hlas a data. Pokročilé šifrování využívá šifrovací algoritmy ARC4 a AES s délkou klíče až 256-bitů.

Vylepšená bezpečnost obsluhy

Vozidlová radiostanice HM785 se stará o bezpečnost obsluhy. Vysílačka je vybavena snadno dostupným nouzovým tlačítkem, podporuje nouzové volání a prioritní přerušení hovoru.

Funkce osamocený pracovník vyžaduje od uživatele v pravidelných intervalech stisknout tlačítko pro potvrzení, že je v pořádku.

Velká programovatelná tlačítka jsou nyní mírně nakloněna. To usnadňuje jejich ovládání a uživatel neztrácí pozornost.

Spolehlivé a odolné provedení

HM785 odpovídá požadavkům normy IP54 na odolnost proti prachu a vodě a MIL-STD-810G na odolnost proti nárazům a vlhkosti.

Digitální radiostanice Hytera HM785 na produktové videu

Digitální radiostanice Hytera HM785 se představuje na produktovém videu. Prohlédněte si názorně možnosti, které nabízí.

Ovládací prvky vozidlové radiostanice Hytera HM785

Následující obrázek představuje základní ovládací prvky vozidlové radiostanice HM785.

Ovládací prvky digitální vozidlové radiostanice Hytera HN785

Variabilní instalace pro vozidla i motocykly

Hytera HM785 nabízí velmi variabilní možnosti instalace do různých vozidel. K dispozici je široká nabídka příslušenství, které usnadňuje instalaci a ovládání radiostanice. Následující obrázky demonstrují možnosti instalace vozidlové radiostanice Hytera na různých typech vozidel.

Instalace vozidlové radiostanice pro motocykl

Instalace pro motocykly je specifická. Radiostanice musí mít možnost jednoduchého ovládání a hovorová souprava musí instalována do přilby. Hytera nabízí komplexní řešení instalace pro motocykly se speciálním ovládacím panelem s možnosti připojení hovorové soupravy přes magnetický konektor, bezdrátové PTT tlačítko na řídítka a bezdrátovou i drátovou hovorovou soupravu do přilby. Bezdrátové příslušenství je možné připojit přes zabudované rozhraní Bluetooth 5.0.

Instalace vozidlové radiostanice pro motocykl

Instalace radiostanice osobní automobil

Ani instalace vozidlové radiostanice není dnes jednoduchá. Moderní osobní vozidla nenabízí mnoho prostoru k instalaci přístrojů do přístrojové desky. Hytera nabízí dělenou sadu, která umožňuje rozdělit ovládací panel a vlastní tělo radiostanice, které může být instalováno například v kufru. Dále je k dispozici drátový i bezdrátový mikrofon s reproduktorem , které v kompaktním provedení nabízí mají možnost i základního ovládaní radiostanice přepínání kanálů, nastavení hlasitosti.

Instalace vozidlové radiostanice Hytera HM785 v osobním autě

Instalace pro vozidla se dvěma plnohodnotnými ovládacími pracovišti

Některé instalace radiostanice vyžadují dvě ovládací pracoviště. Typickým příkladem jsou hasičské cisterny. První pracoviště je v kabině a druhé pracoviště je na pracovišti strojníka. Vozidlová radiostanice Hytera HM785 umožňuje připojit dva ovládací panely a zajistit komunikaci i pro tyto náročné aplikace.

Instalace vozidlové radiostanice se dvěma ovládacím panely pro hasičská auta

Chytré funkce pro větší dosah i přenos dat

Hytera vyvinula pro své radiostanice řadu chytrých funkcí, které zajistí vyšší dosah radiové sítě a podporují aplikace pro telemetrii a přenos dat.

IP Transit propojení základnových radiostanic pomocí radiové sítě

Jedná se o zcela novou funkce připravenou pro vozidlové radiostanice HM785. Základnové radiostanice HM785 lze propojit pomocí IP propojení přes počítačovou síť. IP propojení nabízí spolehlivé a levné rozšíření dosahu radiové sítě. Funkce IP transit může propojit dva nebo více konvenčních radiokomunikačních systémů, propojit regiony se složitým terénem, nebo v budovy, kde je obtížný prostup VF signálu. Propojení pracuje v direktním režimu DMO a vyžaduje pouze jedinou frekvenci. Funkce IP Transit může propojit analogové nebo digitální základnové stanice a radiostanice využívající různá frekvenční pásma.

IP Transit řešení podporuje následující služby:
• Všechny hlasové hovory (včetně hovorů s potvrzením)
• Všechny datové služby
• Veškerá signalizace

Funkce IP Transit umožňuje propojit základnové stanice pomocí počítačové sítě pro rozšíření dosahu radiové sítě

Clarity Transmission transparentní přenos dat pro telemetrické aplikace

Funkce Clarity Transmission byla už implementována v předchozím modelu vozidlové radiostanice MD785. Funkce slouží pro transparentní přenos dat v telemetrických aplikacích. Vozidlová radiostanice pracuje jako modem, který zajišťuje dálkový přenos dat. Uživatel připojí telemetrické jednotky přes sériové rozhraní k radiostanici. Data se přenáší na všechny radiostanice ve skupině. To umožňuje přenést jeden příkaz najednou na několik jednotek. Kromě toho jednoduché binární ovládací příkazy mohou řešit i samotné radiostanice. Vstupy a výstupy na konektoru příslušenství lze použít pro ovládání externích zařízení.

Funkce Clarity Transmission nabízí transparentní přenos dat pomocí vozidlové radiostanice pro telemetrcké aplikace

Funkce Wireless link slouží k vzájemnému propojení převaděčů Hytera. Na některých komunikačních bodech je obtížné nebo nemožné získat konektivitu počítačové sítě, aby mohly být převaděče propojeny do jedné radiové sítě. V těchto případech je možné převaděče propojit pomocí funkce vozidlové radiostanice WirelessLink.

Funkce Wireless Link využívá vozidlové radiostanice k vzájemnému propojení převaděčů Hytera pro místa, kde je nedostupná počítačová síť

Back to Back pro mezipásmové propojení radiových sítí

Jednoduché propojení dvou základnových radiostanic přes konektor příslušenství umožní řešit mezipásmové propojení sítí VHF a UHF nebo propojení analogových a digitálních sítí.

Back to Back propojení pro mezipásmové propojení VHF a UHF sítí nebo propojení analogové a digitální radiové sítě

Digitální vozidlová radiostanice Hytera HM785 technická specifikace

Všeobecná charakteristika

Všeobecná data
Frekvenční rozsahUHF: 350-470 MHz, VHF: 136-174 MHz
Počet kanálů1024
Počet zón64 (každá s maximálně 256 kanály)
Kanálová rozteč12,5 kHz/20 kHz/25 kHz
Provozní napětí13,6 V ± 15 %
PříkonPohotovostní režim< 0,5 A
Příjem< 2,0 A
Přenos1 W< 3 A
5 W< 4 A
25 W< 8 A
45 W/50 W< 12 A
Frekvenční stabilita± 0,5 ppm
Impedance antény50 Ω
Rozměry (V x Š x H)61,5 x 177 x 179 mm
Hmotnost1520 g
LCD displej2,4palcový

Parametry přijímače

Přijímač
CitlivostAnalogový režim:0,18 μV (12dB SINAD) 0,16 μV (typická) (12dB SINAD)
Digitální režim0,18 μV/BER5%
SelektivitaTIA-60360 dB při 12,5 kHz/70 dB při 20/25 kHz
ETSI60 dB při 12,5 kHz/70 dB při 20/25 kHz
IntermodulaceTIA-60370 dB při 12,5/20/25 kHz
ETSI70 dB při 12,5/20/25 kHz
Potlačení parazitního kmitočtuTIA-60370 dB při 12,5/20/25 kHz
ETSI70 dB při 12,5/20/25 kHz
Potlačení nežádoucích příjmůTIA-60380 dB
ETSI84 dB
Potlačení šumu40 dB při 12,5 kHz; 43 dB při 20 kHz; 45 dB při 25 kHz
Nominální výkon audio výstupuInterní (zátěž 20 Ohm)3 W
Externí (zátěž 8 Ohm)7,5 W
Maximální výkon audio výstupuInterní (zátěž 20 Ohm)8 W
Externí (zátěž 8 Ohm)20 W
Nominální audio zkreslení≤ 3 %
Audio citlivost+1 ~ -3 dB
Rušivé vyzařování< -57 dBm

Parametry vysílače

Vysílač
Vysílací výkon RFNízký výkon: UHF: 1-25 W, VHF: 5-25 W Vysoký výkon: UHF: 1-45 W, VHF: 5-50 W
FM modulace11K0F3E při 12,5 kHz; 14K0F3E při 20 kHz; 16K0F3E při 25 kHz
4FSK digitální modulace12,5 kHz (pouze data): 7K60FXD 12,5 kHz (data a hlas): 7K60FXW
Interference a harmonická složka-36 dBm < 1 GHz, -30 dBm > 1 GHz
Omezení modulace±2,5 kHz při 12,5 kHz; ±4,0 kHz při 20 kHz; ± 5,0 kHz při 25 kHz
Potlačení šumu40 dB při 12,5 kHz; 43 dB při 20 kHz; 45 dB při 25 kHz
Potlačení sousedního kanálu60 dB při 12,5 kHz, 70 dB při 20/25 kHz
Audio citlivost+1 ~ -3 dB
Zkreslení audio signálu≤ 3 %
Typ digitálního vokodéruAMBE+2™
Digitální protokolETSI-TS102 361-1,-2,-3

Charakteristiky prostředí

Charakteristika prostředí
Rozsah provozních teplot-30 °C ~ +60 °C
Rozsah skladovacích teplot-40 °C ~ +85 °C
Elektromagnetická odolnost (ESD)IEC 61000-4-2 (úroveň 4) ± 8 kV (kontakt) ± 15 kV (vzduch)
Armádní norma USAMIL-STD-810-G
Ochrana proti prachu a voděIP54
Odolnost proti vlhkostiDle armádní normy MIL-STD-810-G
Odolnost proti nárazům a vibracímDle armádní normy MIL-STD-810-G

Lokalizační služby

Lokalizační služby
GNSSGPS, GPS+GLONASS, GPS+BDS
Doba TTFF – studený start< 1 minuta
Doba TTFF – teplý start< 10 sekund
Horizontální přesnost< 5 metrů

Specifikace přesnosti se vztahují na dlouhodobé sledování polohy

(Hodnoty: 95. percentil > 5 satelitů viditelných při nominální síle signálu -130 dBm)

Příslušenství

Hytera nabízí pro své radiostanice širokou paletu příslušenství. Další příslušenství nabízí renomovaní světový výrobce. Následující obrázek obsahuje pouze základní výběr z nabídky.

Vybrané příslušenství pro radiostanice Hytera HM785

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/digitalni-vozidlova-radiostanice-hytera-hm785/