Záchranné složky musí svou činnost při řešení mimořádných událostí velkého rozsahu, jako jsou povodně, větrné bouře, rozsáhlé požáry, zemětřesení dobře koordinovat a vzájemně spolupracovat. Spolehlivá komunikace na rozsáhlém území je pro záchranáře klíčová. Řešení rozsáhlých mimořádných událostí může být komplikováno výpadky energetických a komunikačních sítí označovaných termínem blackout.

Blackout, přírodní katastrofy a komunikace záchranných složek
Přírodní katastrofy, průmyslové havárie, hackerské a teroristické útoky mohou vést rozsáhlým výpadkům energetických a komunikačních sítí, které jsou označovány jako blackout. Při delším výpadku napájení se postupně snižuje kapacita sítí mobilních operátorů. Přestávají fungovat menší základnové stanice a provoz přechází na větší základnové stanice s lepším zálohováním, které však mohou být přetížené. Rozsáhlé výpadky energetických nebo komunikačních sítí mohou následně ohrozit i fungování standardních komunikační prostředků záchranných složek. Běžné radiostanice jsou schopny v přímém (direktním) režimu bez infrastruktury radiové sítě komunikovat na vzdálenost stovek metrů až několik kilometrů, ale nejsou schopny zajistit komunikaci záchranných složek na větším území. Pro zajištění komunikace v těchto situacích je vhodné mít k dispozici nouzové mobilní komunikační prostředky, které mohou fungovat nezávisle a jsou schopny rychle zajistit základní komunikaci na území o velikosti okresu či kraje pro řešení mimořádné situace a obnovu energetických a komunikačních sítí.
Video názorně představuje technologii E-Pack a I-Mesh
ES-100 nezávislý systém pro komunikaci v mimořádných situacích

Hytera ES-100 je samostatný radiokomunikační systém, který je schopen rychle zajistit nezávislou spolehlivou komunikaci v mimořádných situacích, jako jsou přírodní katastrofy, teroristické útoky, selhání typu blackout energetických a komunikačních systémů.
Základem systému jsou Ad Hoc základnové stanice E-Pack a E-Pole využívající technologii MESH, která umožňuje automatické vzájemné propojení základnových stanic mezi sebou a tím zajištění nezávislé komunikace na rozsáhlém území.

Technologie využívá dva sousední kanály 12,5 kHz. jeden se využívá pro vzájemné komunikaci základnových stanice druhý kanál pro šíření signálu a komunikaci s koncovými terminály. Základnové stanice používají pro downlink i uplink jednu direktní frekvenci a neobsahují anténní prvky jako například duplexery, které by bylo nutné ladit. Lze je tedy velmi snadno překonfigurovat na frekvence, které je třeba použít v oblasti nasazení. Využít je tedy mohou velmi dobře například záchranáři, kteří jsou vysláni pro pomoc při živelných katastrofách do zahraničí.

Základnové stanice E-Pack i E-Pole jsou provozovány podle standardu DMR, který je aktuálně nejrozšířenějším digitální standardem pro profesionální radiokomunikační sítě a radiostanice pro něj dodává řada výrobců. Kromě základnových stanic je součástí řešení rovněž brána E-Prad umožňující propojení do pevných radiových sítí a dispečerská aplikace E-Center.
Ad Hoc základnové stanice E-Pack a E-Pole využívají MESH technologii
Základnové stanice nebo jinak také převaděče E-Pack a E-Pole zcela automaticky bez nutnosti konfigurace a zásahu obsluhu vytvářejí vzájemně propojenou komunikační síť s využitím technologie MESH. K propojení uzlů sítě se využívají všechny běžné síťové topologie, které se navíc mohou vzájemně kombinovat. Propojit se vzájemně může pro jednu radiokomunikační síť až 32 základnových stanic.
Přenosný převaděč E-Pack rychle vytvoří nezávislou radiokomunikační síť

E-Pack je malá přenosná a přesto výkonná základnová stanice (převaděč) s vysílacím výkonem 5 – 20W. E-Pack je zabudován v robustním kovovém těle. Splňuje požadavky odolnosti proti prachu a vodě dle IP67 a odolnost proti nárazům a vibracím dle vojenského standardu MIL 810G. Okamžitě po zapnutí naváže komunikaci s dalšími E-packy v okolí a vytváří rozsáhlou nezávislou radiokomunikační síť pro přenosné i vozidlové radiostanice. Jestliže není možno zajistit radiové spojení na další prvky sítě, lze využít integrovaný GSM modem, který zajistí propojení s dalšími uzly sítě přes sítě mobilních operátorů. Obsluha E-Packu může komunikovat s dalšími uživateli. E-Pack je vybaven mikrofonem s reproduktorem. Základnová stanice je vybavena výkonným li-Ion akumulátorem, který zajistí provoz zařízení po dobu přibližně 10 h. Rychlé nabíjení umožní během 2h obnovit 80% kapacity baterie. E-Packy se vyrábějí v provedení pro pásmo VHF i UHF.
Základnové stanice E-Pole pro instalace na stožár nebo zeď

Základnové stanice E-Pole jsou vhodným řešením pro zajištění pevné nebo dočasné hlasové a datové radiové sítě na rozsáhlém území. Velkou výhodou je, že k propojení základnových stanice nevyžaduje žádné pevné propojení pomocí pevných metalických nebo optických spojů nebo mikrovlnných linek. Takové řešení výrazně snižuje náklady na výstavbu a provoz sítě a zároveň zvyšuje jejich spolehlivost. Provozujete-li radiovou síť, která má zabezpečovat nouzovou komunikaci například pro blackout nebo jinou mimořádnou událost, musíte zabezpečit nejen provoz základnových stanic jako takových, ale všech souvisejících prvků včetně propojovací síťové infrastruktury. E-Pole je moderní venkovní základnová stanice, kterou lze umístit přímo na stožár nebo na zeď v blízkosti anténního systému. Toto řešení minimalizuje ztráty v koaxiálních kabelech, náklady na instalaci i umístění základnové stanice. Základnové stanice E-Pole se stejně jako E-Pack vyrábějí v provedení pro pásmo VHF i UHF.
Propojovací brána E-PRAD(G) zajistí propojení do pevné radiokomunikační sítě
Propojovací brána E-PRAD(G) je schopna zajistit propojení nouzového komunikačního systému do pevné radiokomunikační sítě. Brána je vybavena je vybavena VHF nebo UHF radiovou jednotkou , Ethernet síťovým rozhraním a GSM modemem. Mezi dostupné komunikační technologie do nichž brána nabízí připojení patří DMR Tier III Trunking, MPT trunking, DMR kovenční sítě a analogové radiové sítě.

Efektivní velení a řízení pomocí E-center
E-center je přenosné zařízení, které poskytne platformu pro velení a řízení operací přímo v terénu. Dispečerské pracoviště není závislé na žádné infrastruktuře a může pracovat zcela nezávisle. E-center se skládá z přenosné dispečerské konzole a dispečerské aplikace. Dispečerská konzole je tvořena robustním PC se 3 displeji. Toto řešení umožní nezávisle komunikovat, pracovat s mapovými podklady a dalšími aplikacemi, které jsou důležité pro efektivní řízení operací v místě události.

Hlavní výhody radiokomunikačního systému ES-100
- Rychlé vybudování nezávislé radiokomunikační sítě na rozsáhlém území vhodné pro řešení komunikace při mimořádných situacích typu blackout
- Nevyžaduje žádné další prostředky k propojení základnových stanic
- Založeno na standardu DMR
- Snadno přeladitelné v celém pásmu VHF nebo UHF
- V případě ztráty propojení na další základnové stanice automatické hledá další. Využívá technologii MESH.
- Záložní varianta propojení základnových stanic přes GSM modem
- Možnost propojení Ad Hoc radiové sítě do pevné radiové sítě
- Ucelený radiokomunikační systém obsahuje základnové stanice, propojovací brány a dispečink.