Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA https://www.hyt.cz radiové sítě Mon, 21 May 2018 12:43:14 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 https://www.hyt.cz/wp-content/uploads/2017/12/cropped-hytera_Wings-1-32x32.png Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA https://www.hyt.cz 32 32 Digitální převaděč SFR na jediné frekvenci rozšiřuje dosah pro DMR vysílačky https://www.hyt.cz/digitalni-prevadec-dosah-vysilacky/ https://www.hyt.cz/digitalni-prevadec-dosah-vysilacky/#respond Mon, 21 May 2018 12:43:00 +0000 https://www.hyt.cz/?p=4158 Vysílačky umožňují uživatelům okamžitou skupinovou komunikaci. Stisknutím jediného tlačítka osloví celou skupinu spolupracovníků v terénu najednou. Jejich nevýhodou je omezený dosah tedy vzdálenost, na kterou spolu mohou komunikovat. Dodavatelé levných PMR446 vysílaček často používají reklamní trik a udávají „dosah až 10 km“ nebo i více. Problém je slovo „až. Až na uvedenou vzdálenost je možno komunikovat …

Continue reading

Příspěvek Digitální převaděč SFR na jediné frekvenci rozšiřuje dosah pro DMR vysílačky pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Vysílačky umožňují uživatelům okamžitou skupinovou komunikaci. Stisknutím jediného tlačítka osloví celou skupinu spolupracovníků v terénu najednou. Jejich nevýhodou je omezený dosah tedy vzdálenost, na kterou spolu mohou komunikovat. Dodavatelé levných PMR446 vysílaček často používají reklamní trik a udávají „dosah až 10 km“ nebo i více. Problém je slovo „až. Až na uvedenou vzdálenost je možno komunikovat pouze za ideálních podmínek, kdy mezi komunikujícími vysílačkami nejsou žádné překážky, to je ovšem opravdu vzácný případ. To co nejvíce limituje šíření elektromagnetických vln, jejichž prostřednictvím se šíří signál vysílaček, jsou terénní překážky a zástavba ve městech. Signál se od nich odráží, nebo je pohlcován a nedostane se k příjemci. Reálný dosah vysílaček při přímé (direktní) komunikaci je v přibližně 1 – 2km.

Přímá komunikace - vysílačky bez převaděče

Vylepšený dosah vysílaček pomocí převaděče

Řešením pro zlepšení dosahu je vybudování infrastruktury radiové sítě. Podobně jako provozovatelé mobilních sítí budují základnové stanice pro pokrytí území, lze základnové stanice vybudovat pro radiové sítě využívající ke komunikaci vysílačky. Tyto základnové stanice se v tomto případě obvykle označují jako převaděče. Převaděč umístěný na vhodném místě umožňuje eliminovat vliv terénních překážek.

Vylepšený dosah vysílaček při používání převaděče

Srovnání direktního provozu a provozu s převaděčem

Na rozdíl od běžné komunikace pomocí vysílaček, kdy si vystačíte s jedinou frekvencí označovanou rovněž termínem simplex, vyžadují běžné převaděče frekvence dvě tzv. duplex. Převaděč vyžaduje dva komunikační kanály. Na jedné frekvenci převaděč přijímá signál z vysílající radiostanice a na druhé ho současně vysílá pro uživatele, kteří jsou na příjmu. Kromě odpovídajícího technického vybavení, které umožní současný provoz na dvou frekvencích, vyžadují dvě frekvence tzv. duplexní pár. Pro provoz takovéto základnové stanice je samozřejmě třeba získat povolení k provozu radiové sítě. Pro malé radiové sítě využívající pouze několik vysílaček to může být problém, zvláště v oblastech, kde je velká koncentrace radiových sítí.

Srovnání komunikace - vysílačky komunikují přímo a přes převaděč

Digitální převaděč na jedné frekvenci pro DMR vysílačky

Jak je uvedeno výše k provozu retranslační stanice neboli převaděče jsou třeba dva nezávislé komunikační kanály, ale to neznamená, že to nutně musí být dvě frekvence. DMR technologie zvyšuje efektivitu vyžití radiového kanálu tím, že ho rozděluje na dva časové úseky tzv. sloty. V každém z těchto časových úseků lze přenášet nezávislý hovor nebo data.

Srovnání technologie analogové technologie a digitální DMR TDMA

Jestliže je schopna vysílačka v jednom časovém slotu přijímat hovor a v druhém následujícím slotu tento hovor okamžitě vysílat, tak je možné realizovat funkci převaděče na jediné frekvenci.

SFR simplexní DMR převaděč na jedné frekvenci, jak pracuje

 • Tato myšlenka není nová, běžně se používá pro rozšíření pokrytí pro přenosné radiostanice na příklad v radiových sítích TETRA, kde se označuje DMO repeater. Pro radiostanice podle standardu DMR představila Hytera tuto funkci u přenosné radiostanice nejvyšší řady Hytera PD985.

Rozšíření pokrytí pro malé radiové sítě DMR pomocí převaděče využívajícího funkce SFR

Digitální SFR převaděč nabízí vhodné řešení pro menší uživatele digitálních vysílaček, kteří potřebují zajistit kvalitní komunikaci na příklad v rámci města, nebo pokrýt rozsáhlejší území, kde není možná přímá komunikace.

Výhody řešení:

 • Jednodušší a levnější povolení k provozu radiové sítě, stačí jedna simplexní frekvence.
 • Jednodušší a levnější hardware, není třeba duplexní základnová stanice, duplexer atd.
 • Podporuje základní služby skupinové hovory, privátní hovory, textové zprávy.
 • Venkovní provedení, není třeba speciální místnost ani dlouhé koaxiální kabely, stačí přivést napájení.
 • Vhodné pro mobilní použití dočasné pokrytí území například pro zajištění komunikace organizátorů při sportovních nebo kulturní akcích. Zlepšení komunikačního dosahu pro dočasné radiové sítě například realizace staveb.

Nevýhody řešení:

 • Provoz je možný pouze v digitálním DMR režimu
 • Nabízí pouze jeden hovorový kanál – současně jeden hovor ve srovnání s dvěma hovory u standardního DMR
 • Nelze rozšiřovat pomocí propojování více převaděčů propojených pomocí počítačové sítě Multi-Site
 • Ve srovnání se standardními DMR převaděči nepodporuje IP konektivitu pro dohled, konfiguraci, připojení dispečerských aplikací a SIP telefonní propojení.

 

 

 

 

Příspěvek Digitální převaděč SFR na jediné frekvenci rozšiřuje dosah pro DMR vysílačky pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
https://www.hyt.cz/digitalni-prevadec-dosah-vysilacky/feed/ 0
Osobní kamera s mikrofonem a reproduktorem pro radiostanice Hytera https://www.hyt.cz/osobni-kamera-hytera-vm685/ Tue, 03 Apr 2018 11:20:44 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3963 Tato inovativně navržení osobní kamera pro nošení na těle kombinovaná s mikrofonem s reproduktorem pro radiostanice Hytera nabízí ideální řešení pro zachycení, ukládání a sdílení záznamů z terénu. Video a fotografie jsou zaznamenávány ve vysokém rozlišení. Mikrofon s reproduktorem umožňuje uživateli efektivně komunikovat s radiostanicemi Hytera. Pracovníci vykonávající službu v terénu často používají kamery k nošení na těle k záznamu průběhu výkonu …

Continue reading

Příspěvek Osobní kamera s mikrofonem a reproduktorem pro radiostanice Hytera pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
See image gallery at www.hyt.cz]

Tato inovativně navržení osobní kamera pro nošení na těle kombinovaná s mikrofonem s reproduktorem pro radiostanice Hytera nabízí ideální řešení pro zachycení, ukládání a sdílení záznamů z terénu. Video a fotografie jsou zaznamenávány ve vysokém rozlišení. Mikrofon s reproduktorem umožňuje uživateli efektivně komunikovat s radiostanicemi Hytera.

Pracovníci vykonávající službu v terénu často používají kamery k nošení na těle k záznamu průběhu výkonu služby a případného incidentu. Jestliže je záznam obrazu a zvuku správně uložen a zpracován lze ho použít jako důkaz.

Kamery mohu pomoci omezit agresi, lidé se často uklidní, pokud vědí, že je jejich jednání nahráváno. Policisté, zdravotníci, hasiči, pracovníci vězeňské služby nebo třeba pracovníci bezpečnostních služeb mohou využít kamery, které omezují hrozbu násilí. Kamery slouží, jako dodatečné prostředky ochrany pracovníků ve výkonu služby. Zaznamenané důkazy lze použít k vyvrácení falešných obvinění.

Videozáznamy lze použít rovněž pro účely školení a výcviku správného postupu při řešení incidentu. Záběry mohou být použity k prokázání správného postupu a poskytnutí zpětné vazby pro další vylepšení postupů.  

Výhody použití osobní kamery

 • Záznam lze použít jako důkaz
 • Omezení agrese, pokud si je nahrávaný vědom záznamu
 • Vyvrácení falešného obvinění
 • Prokázání správného postupu

Osobní kamera a mikrofon s reproduktorem

 

Osobní kamera Hytera VM685 hlavní přednosti

Vynikající kvalita záznamu

Vertikálně otočný objektiv s rozsahem 180 st, objektiv používá výhradně skleněné čočky, je širokoúhlý  s úhlem záběru 140 st. Obrazový snímač poskytuje velmi kvalitní záznam s rozlišením 16-megapixelů.  Kameru lze použít i ve špatných světelných podmínkách, kde pomáhá 6  infračervených LED diod. Pro přehrávání záznamů je kamera vybavena LCD displejem. Záznam lze spustit stisknutím jediného tlačítka.

Bezpečný a spolehlivý přenos dat

Kamera po připojení k nabíjecí stanici umožňuje stáhnout video a další data do EDM (enterprise data management) platformy. 

Nástroj pro správu dat

Nástroj pro správu data MDM (mobile data management) umožňuje stažení a bezpečné uložení zaznamenaných dat. Intuitivní uživatelské rozhraní umožňuje jednoduše a efektivně kontrolovat, spravovat a sdílet data.

Jednoduchý funkční design

Kamera je velmi dobře ovladatelná. K dispozici je velké tlačítko PTT (Push To Talk) a dále tlačítka pro záznam videa, pořizování fotografií, záznam zvuku a vyhrazené tlačítko pro nouzové volání.

Bezdrátová Bluetooth 4.0 i WiFi konektivita 

Bluetooth rozhraní umožňuje bezdrátové připojení k radiostanici přenos audia a ovládání PTT (přepínání příjem vysílání). Kromě toho podporuje technologii BLE (Bluetooth Low Energy) , která umožňuje komunikaci se senzory pro monitorování zdravotního stavu nebo třeba určování polohy v objektech.

Pro rychlý přenos informací a konfiguraci zařízení je kamera Hytera VM685 vybavena rovněž WiFi rozhraním.

Možnost připojení radiostanice po kabelu

Radiostanice lze kromě připojení přes bezdrátové Bluetooth rozhraní připojit po kabelu. K dispozici jsou kabely pro několik modelů digitálních DMR a TETRA radiostanic Hytera.

Vysoká odolnost a spolehlivost splňuje požadavky IP67

Kamera je vhodná i pro používání v náročných podmínkách. Odolnost proti prachu a vodě odpovídá standardu IP67.

Kompaktní rozměry a nízká hmotnost

Kamera je velmi kompaktní a má nízkou hmotnost pouhých 170g, proto je možné ji snadno nosit na běžném oděvu.

Shrnutí předností osobní kamery s mikrofonem Hytera VM685

 • Kvalitní záznam ve vysokém rozlišení i za špatných světelných podmínkem
 • Nastavitelný objektiv
 • Kombinované zařízení osobní kamera a mikrofon s reproduktorem pro radiostanice
 • Bezdrátová konektivita Bluetooth 4.0 a Wifi, nebo možnost připojení k radiostanici pomocí kabelu
 • Malé rozměry a nízká hmotnost pouze 170g
 • Vysoká odolnost proti prachu a vodě dle IP67, odolnost proti pádu z 1,5m
 • Jednoduché ovládání, vyhrazená tlačítka
 • Tlačítko nouze
 • Nástroj pro správu dat

 

Technické parametry

 

Základní parametry
Rozměry (V× Š × H)
106 × 60 × 24 mm
Hmotnost
170g
Kamera
16 Megapixelů
Objektiv
pevné ohnisko, skleněné čočky, otočný o 180° ve vertikální rovině, zorný úhel 140°
Rozsah ostření
0,1m až nekonečno
Výdrž baterie
více než 8 hodin
Kapacita baterie 2500mAh
Doba nabíjení méně než 4 hodiny
Výkon reproduktoru

 
2W
Mikrofon

 
Silikonový mikrofon x1, -38dB. Elektretový mikrofon x1, -42dB
Rozlišení displeje 240×320 bodů
Typ dipleje barevný displej TFT-LCD 262 tisíc barev
Kapacita paměti 16 GB (základní), 32 GB/64 GB/128 GB (volitelná)
Fotografie, Video a zvuková kvalita
Video formát
MP4
Rozlišení videa
VGA, 720p, 1080p
Počet snímků FPS

 
30/60 fps
Počet snímků FPS

 
30/60 fps
Audio formát

 
AAC
Formát fotografie

 
JPG
Rozlišení fotografie

 
5184×2916 (16 Megapixelů), 3072×1728 (5 Megapixelů), 2304*1296 (3 Megapixelů)
Předběh / doběh nahrávání 20s / 30s
Infračervená lampa LED OSRAM 6x
Dosah noční vidění (bez světla) 3m
Bílá LED 1x 1Wat
Konektivita, ochrana a kompatibilita
Wifi 802.11 b/g/n (podpora AP a stanice)
Porty Micro USB, 10 pin kontaktní port
Odolnost MIL-STD-810G, IP67
Ochrana proti pádu  1,5m
Podpora operačních systémů Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10
Příslušenství
Standardní příslušenství USB kabel. nabíječ, otočný Clips
Volitelné příslušenství ramenní nástavec, kabely pro připojení k radiostanici, multi-nabíječ, bezdrátový ovladač

 

Příspěvek Osobní kamera s mikrofonem a reproduktorem pro radiostanice Hytera pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Venkovní základnová stanice Hytera DIB-R5 pro radiové sítě TETRA https://www.hyt.cz/venkovni-zakladnova-stanice-hytera-dib-r5-pro-radiove-site-tetra/ Thu, 15 Mar 2018 07:52:52 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3733 Hytera DIB R5 outdoor je kompaktní varianta základnové stanice pro radiové sítě podle standardu TETRA, která umožňuje nasazení ve venkovním prostředí. Základnová stanice zaručuje minimální provozní náklady a spolehlivé pokrytí území signálem radiové sítě. DIB R5 nabízí kompaktní provedení s možností instalace na stožár k anténnímu systému, minimální spotřebu elektrické energie jednu z nejlepších ve své třídě, robustní …

Continue reading

Příspěvek Venkovní základnová stanice Hytera DIB-R5 pro radiové sítě TETRA pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Základnová stanice TETRA Hytera DIB R5 outdoorHytera DIB R5 outdoor je kompaktní varianta základnové stanice pro radiové sítě podle standardu TETRA, která umožňuje nasazení ve venkovním prostředí. Základnová stanice zaručuje minimální provozní náklady a spolehlivé pokrytí území signálem radiové sítě. DIB R5 nabízí kompaktní provedení s možností instalace na stožár k anténnímu systému, minimální spotřebu elektrické energie jednu z nejlepších ve své třídě, robustní a spolehlivé provedení.

 

 

 

 

 

 

Kompaktní provedení šetří místo

Venkovní základnová stanice Hytera DIB R5 outdoor má bezúdržbové provedení, které šetří místo pro instalaci. Lze ji instalovat přímo na zeď nebo stožár pro anténní systém. Nevyžaduje speciální klimatizovanou místnost.

Nízká spotřeba a vysoká energetická účinnost

Díky velmi nízké spotřebě a pasivnímu chlazení se hodí pro oblasti, kde je napájení kritické a rovněž pro dočasné instalace napájené z baterií.

Robustní a spolehlivé provedení

Zvláště v náročných prostředích vyžadují uživatelé spolehlivé systémy. Hytera DIB R5 outdoor je dobrou volbou. Je odolná proti prachu a vodě dle standardu IP65. Může pracovat v prostředích s teplotami vzduchu od -30⁰C do 55 ⁰C. Spolehlivost základnové stanice zvyšuje možnost redundantního zálohování radiové i řídící jednotky.

Dostatečná kapacita pro hovory i data v radiových sítích TETRA

Základnové stanice umožňuje provoz s jednou kanálovou jednotkou tj. 4 provozní kanály z toho jeden řídící nebo dvěma kanálovými jednotkami tj. 8 provozních kanálů. V radiových sítích TETRA je možné díky použití časového multiplexu TDMA na jednom frekvenčním kanále s šířkou 25 kHz současně provozovat 4 současné hovory nebo přenos dat.

Provoz v režimech TETRA i TEDS

Základnová stanice může být provozovány v režimech podle původního standardu TETRA i novějšího standardu označovaného TETRA 2 nebo TEDS.

 

Technická specifikace základnové stanice

Frekvenční rozsah

380 – 430 MHz (Rx/Tx)

Radiové jednotky / kanály (maximum)

1x nosná = 4 kanály
2x nosná = 8 kanálů

Nominální napájecí napětí

48 VDC

Spotřeba el. energie při VF vysílacím výkonu na konektoru základnové stanice  (TOC)

< 60 W při 10 W (1x nosná)
< 85 W při 10 W (2x nosná)
< 75 W při 20 W (1x nosná)
< 150 W při 20 W (2x nosná)

Synchronizace volitelná  *) GNSS = Globální Navigační Satelitní Systém

Bez sychnronizace
S  GNSS (GPS, Beidou, Glonass)
PTP (Precision Time Protocol)

Redundance radiové jednotky

√ (vyžaduje dvě jednotky)

Redundance řídící jednotky

√ (vyžaduje dvě jednotky)

Distribuované funkce řídícího přepínače a funkce lokálních bran (API, SIP,…)

Přijímač a vysílač

Volba kombineru

Bez kombineru

Maximální vysílací výkon (anténní konektor) π/4 DQPSK / QAM

20 W
6 W (TEDS)

Příjem

Dvojitá diverzita

Statická citlivost

Typicky: 120 dBm (BER 4 %)

Dynamická citlivost

-113 dBm (TU 50 [TCH 7.2, BER 4 %])

Charakteristiky prostředí a mechanické parametry

Rozměry (v x š x h)

426 x 250 x 167 mm (stožár) 
426 x 250 x 135 mm (zeď)

Hmotnost *) závisí na konfiguraci

9 kg

Ochrana proti prachu a vodě

IP65

Provozní teplota

-30 °C do +60 °C
-40 °C do +60 °C (trvalý provoz)

Vlastnosti označené s * jsou dostupné v budoucích verzích výrobku.

Všechny technické parametry byly zkoušeny podle odpovídajících standardů. Z důvodu pokračujícího vývoje jsou technické změny vyhrazeny.

 
 
 

Příspěvek Venkovní základnová stanice Hytera DIB-R5 pro radiové sítě TETRA pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
10 důvodů proč přejít na digitální DMR radiostanice a radiové sítě https://www.hyt.cz/10-duvodu-proc-prejit-digitalni-dmr-radiostanice/ Mon, 26 Feb 2018 14:09:21 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3712 Po článku 7 důvodů proč používat vysílačky ve vaší firmě jsme připravili článek, který popisuje hlavní výhody použití digitální DMR technologie. 1. DMR je evropský standard Technologie DMR pro digitální mobilní radiostanice je definována Evropským telekomunikačním institutem jako otevřený standard  ETSI TS 102 361. Standardizace zaručuje uživateli, že výrobky různých výrobců budou na úrovní standardu …

Continue reading

Příspěvek 10 důvodů proč přejít na digitální DMR radiostanice a radiové sítě pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Radiostanice Hytera

Po článku 7 důvodů proč používat vysílačky ve vaší firmě jsme připravili článek, který popisuje hlavní výhody použití digitální DMR technologie.

1. DMR je evropský standard

Technologie DMR pro digitální mobilní radiostanice je definována Evropským telekomunikačním institutem jako otevřený standard  ETSI TS 102 361. Standardizace zaručuje uživateli, že výrobky různých výrobců budou na úrovní standardu kompatibilní. Uživatel technologie není vázán na jediného výrobce a radiostanice různých výrobců spolu budou spolupracovat.

2. Zpětná kompatibilita s analogovými systémy

DMR radiostanice jsou kompatibilní se staršími analogovými technologiemi a to včetně používaných signalizačních standardů, jako jsou Select V nebo CTCSS. K dispozici jsou radiostanice pro obě nejčastěji používaná frekvenční pásma 160 MHz a 450MHz. Dosah digitální radiostanice je rovněž srovnatelný s analogovými systémy s tím, že kvalita hovoru je stabilní a nekolísá s kvalitou signálu.

3.Řešení optimalizované podle požadavků uživatele

DMR standard je rozdělen do 3 úrovní a nabízí zvolit vhodné řešení pro všechny kategorie uživatelů. Základní úroveň DMR Tier I je vhodná pro uživatele využívají vysílačky pouze pro komunikaci mezi sebou bez infrastruktury. Druhá úroveň DMR Tier II je vhodná pro řešení standardních radiových sítí s využívající infrastrukturu základnových stanic a pokrývající rozsáhlé území. Třetí úroveň DMR Tier III je vhodná pro uživatele s nejvyššími nároky, potřebují pokrýt rozsáhlé území, vyžadují vysokou kapacitu sítě a pokročilé funkce řízení komunikace a přenosu dat.

4. Kvalita hovoru a jeho zabezpečení proti odposlechu

Podobně jako jiné digitální technologie nabízí DMR vysokou kvalitu hovoru bez šumů a ruchů. Hlas je zakódován pomocí kodeku AMBE++ a přenášen jako data. Digitální technologie disponují velmi spolehlivým zabezpečením přenášených hovorů a dat proti odposlechu. Využívají se šifrovací algoritmy používané pro bezpečný přenos dat v datových sítích, algoritmy ARC4 nebo AES s až 256-bitových šifrovacím klíčem. Jestliže uživatel používá radiovou síť k přenosu osobních údajů či jiných důvěrných informací, je zásadní zabezpečení informací proti zneužití. Digitální radiové sítě umožňují rovněž zabezpečit přístup cizí radiostanice do radiové sítě ověřovacím procesem autentizace.

5.Různé druhy hovorů a jejich priorita

DMR radiové sítě podporují kromě základní formy komunikace ve skupinách řadu dalších forem komunikace, jsou to například: individuální hovory dvou účastníků (nikdo jiný komunikaci neslyší) , telefonní hovory (skupinové i individuální), všeobecný hovor nebo výzva všem účastníkům radiové sítě. Důležitý je nouzový hovor nebo volání, který může mít vyšší prioritu než jiné hovory. Vyšší priorita umožňuje přerušit probíhající komunikaci a informovat všechny účastníky o krizové situaci. DMR radiostanice podporují řadu různých doplňkových funkcí, jako je dočasné nebo trvalé zablokování a následné odblokování pro případ ztráty nebo odcizení radiostanice, ověření dostupnosti radiostanice, nebo dálkový příposlech okolí radiostanice.

6.Dvojnásobně lepší využití kanálu

DMR technologie využívá technologii časového multiplexu TDMA, kdy je fyzický kanál s šířkou 12,5 kHz rozdělen na dva časové úseky. V každém z těchto časových úseků lze přenášet dva nezávislé hovory, nebo přenášet data. To je dvakrát více než analogové systém při srovnatelných nárocích na hardware a nárocích na využití frekvenčního spektra.

Technologie nabízí i další možnosti nedostupné v analogových sítích například plně duplexní hovory, kdy mohou volně hovořit oba účastníci hovoru bez stisknutí tlačítka pro vysílání, jako v případě běžných telefonů. Hytera vyvinula technologii pseudo-trunking, která umožňuje dynamicky přidělovat podle jejich obsazení oba časové sloty a tím ještě efektivněji využívat dostupnou kapacitu. Dalším vývojem této technologie vzniklo trunkové řešení pro hromadné radiové sítě s velkou kapacitou Hytera XPT.

7.Menší spotřeba a lepší využití baterie

Díky výše uvedené technologii časového multiplexu TDMA vysílá radiostanice v digitálním režimu pouze polovinu času. Během vysílání mají radiostanice největší spotřebu. Omezení vysílání umožňuje prodloužení doby provozu ve standardizovaném režimu 5-5-90 přibližně o 30%.

8.Pokročile funkce GPS, ManDown, textové a stavové zprávy, telemetrie, dálková konfigurace

Důležitou předností digitální technologie je možnost přenosu datových informací.  DMR radiostanice mohou být vybaveny GPS modulem pro sledování polohy a v reálném čase informovat dispečerské pracoviště o své poloze. Zajímavá je bezpečnostní funkce ManDown (ležící muž), která umožňuje automaticky spustit nouzové volání, jestliže se dostane do horizontální polohy a uživatel nereaguje v přednastaveném čase na upozornění. Podobně jako v případě mobilních telefonů lze posílat textové zprávy. Jejich výhoda v případě radiostanic je možnost zasílat je najednou pro celou skupinu uživatelů a okamžitě předávat důležité informace. Kromě textových zpráva lze posílat i telemetrické o informace o stavu různých zařízení například provoz výstražného zařízení. Moderní radiostanice podporují i dálkovou konfiguraci OTAP. Pro úpravu konfigurace koncových zařízení rozmístěných na větším území nemusí technik jednotlivá pracoviště objíždět.

9.Moderní aplikace umožňují plně využít potenciál radiové komunikace

Moderní dispečerské aplikace umožňují plně využít potenciál technologie DMR. Dispečeři mohou přímo z počítače řídit celou skupinou uživatelů, řešit individuální požadavky a propojovat hovory. Důležitou součástí je možnost práce s mapami. Dispečer vidí aktuální pozici jednotlivých uživatelů a jejich stav, může si nechat vykreslit na mapě trasu pohybu vybraného účastníka a kliknutím na jeho ikonu zahájit hovor nebo mu zaslat zprávu. Na mapě lze vymezit oblast do které mají uživatelé omezen vstup nebo by ji neměli opustit. Systém dispečera automaticky upozorní, jestliže uživatel vymezené území opustí nebo do něj vstoupí. Důležitou součástí je archivace veškerých událostí tedy nejen informace o poloze, ale zaznamenávají se i hovory a odeslané a přijaté zprávy. Příkladem takového řešení může být aplikace SmartDispatch nebo SmartOne.

 10. Radiové sítě pokrývající rozsáhlé území

Infrastruktura většiny analogových radiových sítí pracuje s jedinou retranslační stanicí. Jestliže se jich používá více, musí uživatelé ručně přepínat kanály podle toho, kterou retranslační stanici využívají. Retranslační stanice neumožňují vzájemné propojení, nemohou tedy probíhat hovory mezi účastníky využívající různé retranslační stanice. 

Retranslační stanice pro DMR digitální radiové sítě lze vzájemně propojit pomocí počítačové sítě. Digitální radiostanice umožňují automaticky přecházet mezi retranslačními stanicemi podle kvality signálu, stejně jako mobilní telefony v sítích mobilních operátorů. Dispečerské stanice se mohou připojit přímo k infrastruktuře radiové sítě. Digitální radiová síť podle standardu DMR umožňuje pokrýt signálem rozsáhlé území a pro uživatele je snadno použitelná.

Příspěvek 10 důvodů proč přejít na digitální DMR radiostanice a radiové sítě pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Vysílačka Hytera BD305LF digitální kvalita hovoru pro běžné použití doma i v zahraničí https://www.hyt.cz/vysilacka-hytera-bd305lf/ Wed, 21 Feb 2018 15:37:11 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3685 Hytera BD305LF je kompaktní digitální PMR446 vysílačka odpovídající standardu DMR Tier I. Digitální vysílačky BD305LF vynikají lehkou a přesto odolnou robustní konstrukcí. Vysoký výkon, dlouhá výdrž baterie a jednoduché ovládání – to jsou hlavní přednosti, které je předurčují pro každodenní komunikaci. PMR446 vysílačky jsou provozovány na volných frekvencích a lze je používat bez omezení v rámci …

Continue reading

Příspěvek Vysílačka Hytera BD305LF digitální kvalita hovoru pro běžné použití doma i v zahraničí pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Vysílačka BD305LF nabízí kvalitní komunikaci, lepší dosah a výdrž baterieHytera BD305LF je kompaktní digitální PMR446 vysílačka odpovídající standardu DMR Tier I. Digitální vysílačky BD305LF vynikají lehkou a přesto odolnou robustní konstrukcí. Vysoký výkon, dlouhá výdrž baterie a jednoduché ovládání – to jsou hlavní přednosti, které je předurčují pro každodenní komunikaci. PMR446 vysílačky jsou provozovány na volných frekvencích a lze je používat bez omezení v rámci celé EU. Pro digitální provoz je vyhrazena nová sada frekvencí.

 

 

 

 

[See image gallery at www.hyt.cz]

Analogový i digitální režim v jednom zařízení

Vysílačky BD305LF nabízí možnost v analogovém i digitálním režimu. Uživatel může snadno a rychle přecházet mezi oběma režimy

Kompaktní a lehké provedení vysílačky BD305LF

Vysílačka BD305LF váží jen kolem 140 gramů a její používání je úžasně komfortní. Tato kapesní vysílačka významně ulehčuje každodenní komunikaci.

Dvojnásobná kapacita v přímém režimu

V přímém jinak také direktní režimu, kdy spolu vysílačky vzájemně komunikují bez dalšího zařízení například základnových stanic, mohou v digitálním režimu na jediné frekvenci probíhat současně dva nezávislé hovory.  Uvedenou funckionalitu umožňuje použití časového multiplexu TDMA a rozdělení frekvenčního kanálu na dva časové úseky (sloty). Tato funkce poskytuje lepší využití dostupných frekvencí a vyšší dostupnou kapacitu komunikace.

Vysílačka BD305LF lepší dosah i výdrž v provozu

Vysílačky BD305LF jsou založeny na inovativní technologii Hytera, která nabízí skvělou citlivost a prodloužený komunikační dosah. Dobrý výkon a zanedbatelné rušení při provozu v digitálním režimu zajistí spolehlivou komunikaci a dlouhou výdrž po dobu až 16 hodin. Vysílačka je vybavena výkonnou LiIOn baterií s kapacitou 2200mAh.

Čistý a srozumitelný hlas

Použití digitálního kódování a korekce umožňuje přenášet lidský hlas bez jakéhokoliv rušení nebo šumění i na velké vzdálenosti.

Robustní a spolehlivá

Přes svou nízkou hmotnost splňují BD305LF požadavky armádního standardu MIL 810G a to včetně požadavků na teplotních šoků, vibrací, vysoké a nízké teploty a vlhkosti. Vysílačky jsou rovněž odolné proti prachu a vodě na úrovni odpovídající standardu IP54 a lze je spolehlivě používat v různých prostředích.

Hlasová identifikace nastaveného kanálu

Hlasová identifikace nastaveného kanálu umožňuje snadno a jednoduše upozornit i při nízké viditelnosti na jeho správné nastavení i při nízké viditelnosti.

Technická specifikace

Všeobecná data:

Frekvenční rozsah:

UHF: 446 MHz

Podporované provozní režimy:
 • DMR Tier I (license-free DMR)
  ETSI TS 102 361-1/2/3
 • Analog PMR446
Počet kanálů:

48

Počet zón:

3

Kanálová rozteč:

12.5kHz (analog)
25 kHz (digital)

Výdrž baterie (provozní cyklus 5/5/90):

approx. 16 hours (digital)
approx. 12 hours (analog)

Standard battery

2200 mAh (lithium-ion battery)

Frekvenční stabilita:

±0.5 ppm

Impedance antény:

50 Ω

Rozměry (vך×h)

101 × 49 × 26 mm

Hmotnost (včetně antény a baterie)

cca 140 g 

Charakteristiky prostředí:

Provozní teplota:

-30 °C ~ +60 °C

Skladovací teplota:

-40 °C ~ +85 °C

Elektromagnetická odolnost:

IEC 61000-4-2 (Level 4) 
±8 kV (contact) 
±15 kV(air)

Ochrana proti prachu a vodě:

IP54

Nárazy a vibrace:

MIL-STD-810 G 

Relativní vlhkost:

MIL-STD-810 G 

Vysílač:

Vysílací výkon:

0.5 W

Modulace:

11K0F3E at 12.5 kHz 
16K0F3E at 25 kHz

4FSK digitální modulace:

12.5 kHz (data only): 7K60FXD 
12.5 kHz (data and voice): 7K60FXW

Interference a harmonické:

-36 dBm (<1GHz)
-30 dBm (>1 GHz)

Omezení modulace:

± 2.5 kHz at 12.5 kHz 
±5.0 kHz at 25 kHz

Potlačení šumu:

40 dB at 12.5 kHz 

45 dB at 25 kHz

Potlačení sousedního kanálu:

60 dB at 12.5 kHz
70 dB at 25 kHz

Audio citlivost:

+1 ~ -3dB

Zkreslení audio signálu:

≤ 5%

Digitální vokodér:

AMBE+2™

Digitální protokol:

ETSI-TS102 361-1,2,3

Přijímač:

Citlivost (analog):

0.22 µV (typical) (12 dB SINAD)
0.4 µV (20 dB SINAD)

Citlivost (digital):

0.22 µV / BER 5%

Potlačení sousedního kanálu (ETSI):

65 dB at 12.5 kHz

Intermodulace:

60 dB at 12.5 kHz

Potlačení parazitního kmitočtu (ETSI):

65 dB at 12.5 kHz

Poměr signál / šum (S/N)

40 dB at 12.5 kHz 
45 dB at 25 kHz

Nominální výkon audio výstupu:

0.5 W

Zkreslení audio 

≤5%

Audio citlivost:

+1 dB to -3 dB

Rušivé vyzařování:

< -57 dBm

Příspěvek Vysílačka Hytera BD305LF digitální kvalita hovoru pro běžné použití doma i v zahraničí pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Modernizace radiové sítě TETRA na Slovensku https://www.hyt.cz/modernizace-radiove-site-tetra-na-slovensku/ Mon, 19 Feb 2018 11:41:23 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3682 Slovenská společnost Radiopol se rozhodla pro kompletní výměnu technologie své radiové sítě TETRA s více než 30 základnovými stanicemi strategicky umístěnými v různých regionech Slovenska. Radiopol si pro výběr technologie připravil vlastní výběrové řízení a oslovil několik výrobců. V tomto výběrovém řízení uspěla nabídka technologie Hytera, která nabízí vysokou kvalitu, spolehlivost, vynikající podporu a samozřejmě výborný poměr ceny …

Continue reading

Příspěvek Modernizace radiové sítě TETRA na Slovensku pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
TETRA BratislavaSlovenská společnost Radiopol se rozhodla pro kompletní výměnu technologie své radiové sítě TETRA s více než 30 základnovými stanicemi strategicky umístěnými v různých regionech Slovenska. Radiopol si pro výběr technologie připravil vlastní výběrové řízení a oslovil několik výrobců. V tomto výběrovém řízení uspěla nabídka technologie Hytera, která nabízí vysokou kvalitu, spolehlivost, vynikající podporu a samozřejmě výborný poměr ceny a výkonu.

Radiová síť TETRA

Nová radiová síť TETRA od Hytery nabízí mnoho důležitých vlastností a služeb. Mezi důležité funkce patří redundantní zálohování klíčových komponent a flexibilita. Při rostoucích požadavcích uživatelů lze síť efektivně rozšiřovat a navyšovat její kapacitu, nebo rozšiřovat pokrývané území. To jsou některé z důvodů, které vedly Radiopol k rozhodnutí, posunout své služby zákazníkům vpřed s využitím řešení od Hytery. Radiová síť TETRA zatím nepokrývá celé území Slovenska, ale to by se ve střednědobém horizontu mohlo změnit, plánuje se její další rozšiřování.

Pokrytí radiové sítě je zaměřeno převážně na oblast hlavního města Bratislavy a okolí v západní části Slovenska. Zajišťuje strategickou komunikaci v průmyslových centrech, kde jsou důležité továrny a zařízení. Mezi hlavní uživatele radiové sítě patří továrny, přední výrobce automobilů a veřejná doprava. Pro zajištění hladkého řízení procesů jsou klíčové okamžitá komunikace a přenos dat.

Díky široké základně uživatelů bude v přechodu ze staré technologie na novou radiovou síť TETRA hrát klíčovou roli v implementační fáze, která by  probíhat v březnu 2018. Zástupce obchodního ředitele Hytery Mobilfunk Frank Pauer prolásil:“ Velmi si vážíme důvěry, kterou v nás Radiopol vkládá. Naše radiokomunikační systémy TETRA jsou dokonale přizpůsobeny lokálním požadavkům uživatelů, nabízí širokou škálu pokročilých funkcí, vysokou spolehlivost a flexibilitu.“

Společnost Radiopol

Radiopol je veřejný operátor provozující radiokomunikační služby na Slovensku více než 20 let. Firma poskytuje služby radiové sítě TETRA více než 100 společnostem. Zákazníky jsou státní i privátní společnosti. Většina uživatelů je z oblasti automobilového průmyslu, veřejné dopravy, elektrotechniky, těžkého a chemického průmyslu a logistiky

Příspěvek Modernizace radiové sítě TETRA na Slovensku pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Základnová stanice DMR Tier III Hytera DS-6250 – Kostka https://www.hyt.cz/zakladnova-stanice-dmr-tier3-hytera-ds6250/ Thu, 15 Feb 2018 14:33:38 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3662 Hytera představila novou základnovou stanici DS-6250 pro trunkovou technologii DMR Tier III. Základnová stanice označovaná Hyterou jako „Kostka“ nabízí kombinaci robustnosti a působivých vlastností. Kostka byla navržena jako vysoce integrované řešení s důrazem na rychlou instalaci a jednoduchou obsluhu. Její součástí je vše, co je k provozu potřeba. Stačí připojit jen napájení, anténu a začít komunikovat.   …

Continue reading

Příspěvek Základnová stanice DMR Tier III Hytera DS-6250 – Kostka pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Hytera představila novou základnovou stanici DS-6250 pro trunkovou technologii DMR Tier III. Základnová stanice označovaná Hyterou jako „Kostka“ nabízí kombinaci robustnosti a působivých vlastností. Kostka byla navržena jako vysoce integrované řešení s důrazem na rychlou instalaci a jednoduchou obsluhu. Její součástí je vše, co je k provozu potřeba. Stačí připojit jen napájení, anténu a začít komunikovat.

Základnová stanice Hytera DS-6250 - Kostka

 

 

Špičková technologie SDR a funkce

Základnová stanice využívá technologii SDR (Software Defined Radio) díky lze základnovou stanici pouze pomocí softwarového nastavení rozšířit až na 8 nosných kanálů, to znamená 16 hovorových nebo datových kanálů. DS-6250 se může pochlubit inovativním designem, který zajišťuje dobrý odvod teplat a nízkou spotřebou elektrické energie. Celková spotřeba základnové stanice je menší než 550 W. Veškeré nastavení je realizováno pouze konfigurací pomocí konfiguračního a dohledového software.

 

Rychlé uvedení  do provozu

Kostka umožňuje rychlou instalaci základnové stanice a uvedení do provozu. Základnová stanice má integrované všechny potřebné komponenty. K dispozici jsou čtyři možnosti instalace: instalace na stěnu pro pokrytí vnitřních prostor, venkovní instalace na stožár, instalace do vozidla, přenosná základnová stanice umístěná ve speciálním boxu.

Základnová stanice Hytera DS-6250 rychlá instalace a nasazení do provozu

  

 

Plně integrované řešení vše v jednom

Základnová stanice DS-6250 nabízí plně integrované řešení vše v jednom. Kostku lze jednoduše pro převozu na místo zapnout a začít používat. Lze ji umístit přímo na stožár, nevyžaduje žádnou speciální klimatizovanou místnost. Stačí připojit napájení anténu a případně počítačovou síť. Jednoduchá instalace, konfigurace a požadavky na umístění šetří náklady na instalaci i samotný provoz.Základnová stanice Hytera DS-6250 integrované řešení vše v jednom

 

Pokrytí pomocí rozsáhlého území

Nová trunková základnová stanici nabízí možnost kvalitního pokrytí rozsáhlého území. Podporuje diverzitní příjem a lze ji umístit přímo na anténní stožár nebo budovy a tím redukovat ztráty v koaxiálních kabelech.

Vysoká spektrální efektivita

Díky použité SDR technologii může být kanálový odstup jednotlivých provozních kanálů systému pouhých 50 kHz místo běžného minimálního odstupu 250 kHz. DS-6250 může navíc pracovat v řežimu DMR trunkového simulcastu, kdy jednotlivé základnové stanice pokrývající dané území mohou využívat stejné frekvence.

 

Úsporná a ohleduplná k životnímu prostředí

Vysoká integrace komponent snižuje požadavky na napájení na méně než 550W. Provedení chladičů zaručuje dobrý odvod tepla bez nutnosti použít aktivní chlazení.

Základnová stanice Hytera DS-6250 technická specifikace

 

Všeobecné parametry
Protokol: DMR Tier 3
Frekvenční rozsah: 350-370MHz;400-470MHz
Počet nosných kanálů: 1-8
Přenosové rozhraní: Duální port připojení optického vlákna
Časová synchronizace: GPS/Beidou/IEEE 1588 V2
Kanálový odstup: ≥50kHz
Duplexní odstup: 10 MHz
Napájení: DC 48V/AC220V s externím adaptérem
Spotřeba: ≤550W
Provozní teplota:  -40℃ do +55℃
Skladovací teplota:  -40℃ do +85℃
Provozní vlhkost:   5%RH to 100%RH
Atmosferický tlak:  70kPa do 106kPa
Ochrana proti prachu a vodě:  IP67
Odolnost proti větru: 240Km/h
Ochrana proti blesku: Port napájení:20KA
Hmotnost: <26Kg
Rozměry: 435*340*157.5mm³
MTBF    ≥100,000h
Přijímač:
Statická citlivost: -122dBm@BER5%
Potlačení sousedního kanálu: ≥ 60 dB
Potlačení intermodulací: ≥ 70 dB
Blokování: ≥ 84 dB
Potlačení nežádoucích příjmů: ≥ 70 dB
Rušivé vyzařování: 9 kHz až 1 GHz: ≤ -57dBm@100kHz, 

1 GHz až 12,75 GHz: ≤ -47dBm@1MHz, 

   
Vysílač:
Výstupní výkon pro nosný kanál: 2 kanály ≤ 50W

4 kanály ≤ 25W

6 kanálů ≤ 10W

8 kanálů ≤ 10W

Frekvenční odchylka: ≤ 3%
Zabraná šířka pásma: ≤ 8,5 kHz
Frekvenční stabilita:  ±0.5×10-6
Potlačení intermodulací: ≤ -70 dB
Rušivé vyzařování: 9 kHz až 1 GHz: ≤ -36dBm@100kHz, 

1 GHz až 12,75 GHz: ≤ -30dBm@1MHz, 

   

 

Příspěvek Základnová stanice DMR Tier III Hytera DS-6250 – Kostka pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Stručný průvodce technologií 4G LTE https://www.hyt.cz/strucny-pruvodce-technologii-4g-lte/ Fri, 02 Feb 2018 08:04:59 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3649 LTE (Long Term Evolution) je nejnovější komerčně dostupná generace bezdrátových standardů pro mobilní telefony a další bezdrátová zařízení. Technologie se vyvinula z GSM (2G) a UMTS (3G) a je běžně označována jako 4G (4G LTE) nebo 4. generace bezdrátových mobilních telekomunikačních technologií. Klíčovým cílem pro LTE je zvýšení datové propustnosti a snížení latence v poskytování …

Continue reading

Příspěvek Stručný průvodce technologií 4G LTE pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Průvodce technologií 4G LTELTE (Long Term Evolution) je nejnovější komerčně dostupná generace bezdrátových standardů pro mobilní telefony a další bezdrátová zařízení. Technologie se vyvinula z GSM (2G) a UMTS (3G) a je běžně označována jako 4G (4G LTE) nebo 4. generace bezdrátových mobilních telekomunikačních technologií. Klíčovým cílem pro LTE je zvýšení datové propustnosti a snížení latence v poskytování služeb.

Název „4G“ byl zaveden jako vhodný marketingový termín operátory mobilních sítí (MNO). Mobilní operátoři chtěli snadno pochopitelnou značku, přestože LTE nesplňovala specifikace specifikace „příští generace“, které stanovily subjekty pro bezdrátové standardy, jako jsou ITU a 3GPP.

LTE je rychlé, ale dost rychlé?

Původní specifikace standardu  uvádí teoretické špičkové přenosové rychlosti downlinku (směr od základnové stanice k terminálu) 300Mbps a špičkové rychlosti uplinku 75Mbps.  Samotní tvůrci specifikace připouští, že v praxi tyto rychlosti budou pravděpodobně dosažitelné pouze za ideálních podmínek šíření. Rychlost v reálném světě obecně klesne pod tuto rychlost a běžná rychlost downlinku je typicky mezi 2 a 5 Mb / s.

Přenosové rychlosti jsou významně ovlivněny řadou faktorů, mezi které patří geografie, topologie, vzdálenost od základnové stanice , počet uživatelů v síti a schopnosti zařízení koncového uživatele. Stejně jako v segmentu profesionálních mobilních radiových sítí (PMR) je dalším klíčovým faktorem omezená dostupnost frekvenčního spektra.

Pro koncového uživatele 4G sítě poskytují podstatně rychlejší datové přenosy než 3G. Základnové stanice  nabízí až čtyřnásobnou datovou a hlasovou kapacitu ve srovnání s 3G. Používání dnes dostupných multimediálních služeb je mnohem pohodlnější při využití LTE technologie ve srovnání s předchozími generacemi mobilních sítí.

Jednodušší síťová architektura

Vedle zvýšených rychlostí bylo jedním z hlavních cílů LTE zjednodušit architekturu sítě. Ta se posunula od techniky přepínání okruhů CSD používané v sítích 2G a 3G kombinovaných sítí využívajících přepínání obvodů a paketů na systém ploché architektury založený na IP. Tato jednodušší architektura umožňuje nižší provozní náklady pro mobilní operátory.

Hlasové hovory

LTE byl původně podle návrh standardu 3GPP koncipován pouze pro přenos dat. Když bylo zřejmé, že přenos hlasu je rovněž potřebný GSM asociace vyvinula a standardizovala funkci označenou Voice over Long Term Evolution (VoLTE), která umožňuje přenos hovorů jako datových toků v síti LTE.

Jestliže mobilní operátor zavedl síť 4G  ale zatím nebyla implementována služba VoLTE, mohou účastníci využívat své 4G telefony k přenosům dat. Hlasové hovory jsou přepojovány prostřednictvím sítě 2G nebo 3G operátora. Tato technika se nazývá záložní přepnutí okruhů (CSFB),  hlasové hovory „spadnou zpět“ do sítí 2G / 3G a datové přenosy jsou přepojeny do 4G sítě.

CSFB může být také použito v jiných případech například pro telefony, které nepodporují službu VoLTE, nebo pro VoLTE volání mezi různými operátory není možná.

Zavádění LTE

První komerční služba 4G  byla uvedena do provozu  v prosinci 2009 firmou TeliaSonera v Oslu a ve Stockholmu. Mobilní sítě 4G  je nyní nasazeny v 188 zemích. Ve většině zemí však stále nejsou hlavní technologií mobilních sítí, tou jsou stále s více než 37% podílem sítě 3G a v některých zemích stále ještě převládají sítě 2G.

Aktuálně tedy vzniká poněkud paradoxní situace. Zatímco výrobci už pracují na specifikacích pro pátou generacích mobilních sítí, některé země ještě ani nezačaly rozšiřovat sítě 4G .

LTE – Advanced

Jak vyplývá z názvu, LTE je vyvíjející se standard. Nejnovější komerčně dostupná verze je LTE Advanced (LTE-A). Klíčový rozdíl mezi 4G LTE a LTE-A je, že je mnohem vyšší přenosová rychlost. Maximální přenosová rychlost je až 1 Gb /s, v reálném provozu se však bude pohybovat kolem 42 Mb /s . Přesto je to obrovské zlepšení v porovnání se standardním 4G LTE.

Zvýšená rychlost přenosu dat dosažená pomocí LTE-A je možná částečně díky zavedení nových koncepcí. Mezi tyto koncepce patří i agregace nosných, kde se kombinuje dostupné frekvenční spektrum ze samostatných pásem. To umožňuje zajistit širší a rychlejší „potrubí“ pro přenos dat.

Agregace nosných je však funkce vhodná spíše pro telefonní operátory.  Není příliš pravděpodobné, že by soukromý uživatel LTE jako například statní správa, měl dostatek dostupného frekvenčního spektra v oddělených pásmech, aby ji mohl využít.

LTE-Advanced Pro

LTE-Advanced Pro (LTE-Pro Pro), někdy označovaný jako 4.5G, je nejnovější varianta standardu LTE. Opět platí, že co se týče koncových uživatelů, nejvýraznější rozdíl bude rychlostí, která bude vyšší než 3Gbps. Jen 19 mobilních operátorů z celkového počtu téměř 800 po celém světe komerčně spustilo některé aspekty LTE-A. Údaj platný pro duben 2017 (Zdroj: GSA2).

LTE pro kritické komunikace

To co 4G  podobně jako jeho předchůdci 2G a 3G, postrádalo až do nedávné doby jsou funkce pro kritické komunikace, které nabízí profesionální komunikační systémy PMR definované standardy TETRA nebo DMR. Verze 3GPP verze 12, dokončená v březnu 2015, představila koncepci kritických funkcí v rámci standardu LTE s cílem poskytnout odpověď na požadavky uživatelů služeb PMR.

Od té doby byly hlasové služby specifikovány v rámci pracovního proudu MCPTT (mise kritické push-to-talk), a začalo se pracovat na definici dalších funkcí potřebných pro kritické komunikace. Velmi důležité jsou služby pro blízkou komunikaci (proximity services zkráceně ProSe), které umožňují LTE zařízením se vzájemně detekovat a komunikovat v direktním režimu bez infrastruktury.

Navzdory rychlému vývoji standardu však stále existují mezery ve funkčnosti v porovnání s tradičními úzkopásmovými technologiemi, jako je TETRA nebo DMR: přímý režim není tak přímý a vyžaduje síťové relé a specifikace datových služeb a záložních režimů stále probíhají.

Klíčové omezení pro využití LTE pro kritickou komunikaci je dostupnost frekvenčního spektra pro koncové uživatele. Různé země zvolily k řešení uvedeného omezení různý přístup. Některé země začaly přidělovat specializované spektrum národním veřejnoprávním subjektům, jako je síť FirstNet LTE v USA, které doplní stávající úzkopásmové technologie podle standardu P25. Katar má rovněž LTE síť pro bezpečnostní složky se specializovaným frekvenčním spektrem.

Jižní Korea vyhradila specializované spektrum pro LTE sítě používané státní správou, ale infrastrukturu a provoz budou zajišťovat komerční telekomunikační firmy. Britské záchranné služby mají vytvořenu virtuální privátní síť v rámci 4G sítě komerčního operátora. V některých případech však požadovaná úroveň investic a technické nejistoty zpomalují proces.

Technologie se rychle posunuje vpřed. Uživatelé vyžadují přenosy velkých objemů dat a streamování informací. Stále však existují určitá omezení zvláště pokud se jedná o zajištění požadavků okamžité a spolehlivé komunikace pro řešení krizových událostí. Řešením mohou být hybridní sítě a technologie spojující moderní LTE sítě a tradiční digitální úzkopásmové technologie.  

Příspěvek Stručný průvodce technologií 4G LTE pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Digitální vysílačky Hytera PD485 vybavené GPS a Bluetooth v základní třídě https://www.hyt.cz/digitalni-vysilacky-hytera-pd485-vybavene-gps-a-bluetooth-v-zakladni-tride/ Thu, 01 Feb 2018 09:43:43 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3628 Hytera opět rozšiřuje  své portfolio výrobků pro digitální standard DMR. Nová přenosná vysílačka PD485 Hytera doplňuje základní digitální řadu PD4, která již zahrnuje radiostanice PD405 a PD415. Mezi hlavní přednosti nového modelu PD485 patří plnohodnotná klávesnice, OLED displej, Bluetooth a GPS. Díky těmto prvkům jsou tyto kompaktní digitální vysílačky vhodné pro univerzální použití a to …

Continue reading

Příspěvek Digitální vysílačky Hytera PD485 vybavené GPS a Bluetooth v základní třídě pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Digitální vysílačky Hytera PD485GHytera opět rozšiřuje  své portfolio výrobků pro digitální standard DMR. Nová přenosná vysílačka PD485 Hytera doplňuje základní digitální řadu PD4, která již zahrnuje radiostanice PD405 a PD415.

Mezi hlavní přednosti nového modelu PD485 patří plnohodnotná klávesnice, OLED displej, Bluetooth a GPS. Díky těmto prvkům jsou tyto kompaktní digitální vysílačky vhodné pro univerzální použití a to za skvělou pořizovací cenu.

Nové digitální DMR vysílačky obecně nabízí efektivní využití frekvenčního pásma, nižší spotřebu, lepší možnosti zabezpečení hovoru i dat proti odposlechu a zneužití, pokročilé funkce využívající technologie pro určování polohy GPS a bezdrátového příslušenství Bluetooth.

 

 

 

[See image gallery at www.hyt.cz]

Pro koho jsou vysílačky Hytera PD485 vhodné

Díky robustní konstrukci a univerzálním funkcím je PD485 optimální společník pro plnění každodenních úkolů v širokém spektru aplikací. Hmotnost vysílačky je pouze 308 gramů, rozměry 117x55x37 milimetrů.  Digitální vysílačky Hytera PD485 určitě naleznou uplatnění v obchodních centrech, řízení vozového parku, nebo bezpečnostních službách.

Vybavení Bluetooth 4.0 a GPS

Integrovaný Bluetooth 4.0 a GPS modul umožňuje jednoduchou a bezpečnou komunikaci v profesionálním prostředí. Použití standardních Bluetooth hovorových souprav nabízí pohodlnou a diskrétní komunikaci. Vysílačky PD485  rovněž podporuje snadnou výměnu dat a pohodlné programování zařízení přes Bluetooth. Integrovaný GPS modul a GPS anténa poskytuje možnost sledování uživatelů v reálném čase pomocí různých AVL aplikací.

Univerzální klávesnice

Vedle široké nabídky funkcí při komunikaci nebo ovládání vysílačky, poskytuje plnohodnotná klávesnice také zjednodušené programování a nastavení parametrů jako jsou frekvence, časový slot, nebo barevný kód. Tyto parametry lze upravovat, aniž byste museli zařízení připojovat ke konfiguračnímu software CPS.

Funkce vysílačky Hytera PD485

Analogový a digitální režim s automatickou detekcí

Vysílačky PD485 jsou kompatibilní s analogovým a konvenčním digitálním režimem DMR Tier II. Radiostanice umožňují současně monitorovat analogový i digitální provoz a automaticky reagovat v odpovídajícím režimu provozu. Toto řešení je velmi vhodné pro přechod od analogových systému k digitálním.

RRS radiová registrační služba

RRS umožňuje radiostanici komunikovat s dispečerskými aplikacemi jako jsou SmartDispatch nebo SmartOne a dispečerovi umožňuje ověřit, zda je vysílačka zapnutá nebo vypnutá.

Dvojnásobná kapacita kanálu i v direktním režimu

Stejně jako v provozu přes převaděče mohou vysílačky i v přímém režimu provozu bez převaděče využít dvojnásobnou kapacitu kanálu, kterou poskytuje TDMA technologie rozdělením fyzického kanálu na dva časové sloty. Na jednom kanálu mohou současně probíhat dva nezávislé hovory nebo přenosy dat bez dalších nákladů a bez potřeby mít další povolení k provozu.

Doplňkové služby (volitelně)

Mezi doplňkové funkce patří možnost blokování a odblokování vysílačky, dálkový příposlech a prioritní přerušení.

Soukromí zajištěné digitálním šifrováním (volitelně)

Základní end-to-end šifrování zabezpečí přenášené hovory a data, znemožní jejich odposlech a zneužití.

Roaming (volitelně)

Funkce roamingu je vhodná pro větší radiové sítě s radiovou sítí, která zahrnuje několik propojených základnových stanic (převaděčů). Roaming umožňuje automaticky přecházet mezi jednotlivými převaděči a automaticky vybrat nejvhodnější podle kvality signálu.

Nouzové volání a poplach

Nouzový poplach může být na jiné radiostanice odeslán stisknutím programovatelného tlačítka dojde k inicializaci nouzového hovoru v přednastavené skupině. To umožňuje zlepšit čas reakce na nouzovou situaci.

GPS sledování (model se zabudovaným GPS)

Zabudovaný GPS modul a GPS anténa umožňuje sledování polohy zařízení pomocí dispečerských aplikací.

Moderní OLED displej

Vysílačky PD485 jsou vybaveny moderním a úsporným OLED displejem s uhlopříčkou 1,3″.

Pseudo trunk

Funkce pseudo trunk umožňuje dynamicky využívat volné časové sloty na provozním kanále při provozu v direktním režimu i provozu přes infrastrukturu převaděčů.

Zabudované Bluetooth 4.0 (modul se zabudovaným BT)

Vysílačky PD485 podporují používaní bezdrátového Bluetooth 4.0 hovorového příslušenství a bezdrátový přenos dat.

Odolné a spolehlivé

Vysílačky PD485 jsou odolné proti prachu a vodě dle specifikace IP54 a splňují požadavky odolnosti proti nárazům a vibracím dle normy MIL810 G.

Hodiny reálného času

Hodiny reálného času se zobrazují na displeji v menu a využívají se v při odesílání zpráv.

VOX – ovládání vysílání hlasem

Funkce umožňuje automaticky spínat vysílání na základě vyhodnocení úrovně hovoru z mikrofonu a není nutné ovládat vysílání pomocí tlačítka PTT.

Technické parametry

Všeobecná data:

Frekvenční rozsah:

VHF: 136 – 174 MHz 
UHF: 400 – 470 MHz

Podporované provozní režimy:
 • DMR Tier II (konvenční DMR)
 • Simulcast
 • Analog

DMR Tier II v souladu s  ETSI TS 102 361-1/2/3

Počet kanálů:

256 (128 analogových   128 digitálních)

Počet zón:

16

Kanálová rozteč:

12.5 / 25 kHz

Provozní napětí:

7.4 V (nominální)

Standardní baterie:

2000 mAh (lithium-ion battery)

Výdrž akumulátoru  (5-5-90 provozní cyklus)

cca 16 hodin (analog) (s 2000 mAh)
cca 22 hodin (digitál) (s 2000 mAh)

Frekveční stabilita:

±0.5 ppm

Impedance antény:

50 Ω

Rozměry (vך×h, se standardní baterií , bez antény)

117 x 55 x 37 mm

Hmotnost (včetně standardní baterie a antény)

cca 308 g

Počet programovatelných tlačítek

3

LCD displej

3-řádky

monochromatický displej (1.3 ‘’ OLED displej)

Vysílač:

Vysílací výkon:

VHF: 1 / 5 W 
UHF: 1 / 4 W

Modulace:

11K0F3E bei 12.5 kHz 
16K0F3E bei 25 kHz

4FSK digitální modulace:

12.5 kHz (data only): 7K60FXD 
12.5 kHz (data and voice): 7K60FXW

Interference a harmonické:

-36 dBm < 1 GHz 
-30 dBm > 1 GHz

Omezení modulace:

±2.5 kHz bei 12.5 kHz 
±5.0 kHz bei 25 kHz

Potlačení šumu:

40 dB bei 12.5 kHz 
45 dB bei 25 kHz

Potlačení sousedního kanálu:

60 dB bei 12.5 kHz 
70 dB bei 25 kHz

Audio citlivost:

+1 dB to -3 dB

Zkreslení audio signálu:

≤ 3%

Digitální vokodér:

AMBE +2™

Přijímač:

Citlivost (analog):

0.22 μV (12 dB SINAD) 
0.22 μV (typical) (12 dB SINAD) 
0.4 μV (20 dB SINAD)

Citlivost (digitál):

0.22 μV / BER 5%

Potlačení sousedního kanálu:

TIA-603: 60 dB at 12.5 kHz / 70 dB at 25 kHz 
ETSI: 60 dB at 12.5 kHz / 70 dB at 25 kHz

Intermodulace:

TIA-603: 70 dB at 12.5/25 kHz 
ETSI: 65 dB at 12.5/25 kHz

Potlačení signálu na parazitním kmitočtu:

TIA-603: 70 dB at 12.5/25 kHz 
ETSI: 70 dB at 12.5/25 kHz

Poměr signál / šum (S/N)

40 dB bei 12.5 kHz 
45 dB bei 25 kHz

Nominální výkon audio výstupu:

0.5 W

Zkreslení audio signálu:

≤ 3 %

Audio citlivost:

+1 dB to -3 dB

Rušivé vyzařování:

< -57 dBm

Charakteristiky prostředí:

Provozní teplota:

-30 °C to +60 °C

Skladovací teplota:

-40 °C to +85 °C

Elektromagnetická odolnost:

IEC 61000-4-2 (level 4) 
±8 kV (kontaktní výboj) 
±15 kV (výboj se vzduchovou mezerou)

Ochrana proti prachu a vodě:

IP54

Nárazy a vibrace:

MIL-STD-810 G

Relativní vlhkost:

MIL-STD-810 G

Všechny technické parametry byly testovány podle odpovídajících standardů. Z důvodu pokračujícího vývoje si výrobce vyhrazuje právo na změnu.

 

 

Příspěvek Digitální vysílačky Hytera PD485 vybavené GPS a Bluetooth v základní třídě pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Baterie pro moderní radiostanice Hytera https://www.hyt.cz/baterie-moderni-radiostanice-hytera/ Mon, 22 Jan 2018 09:54:14 +0000 https://www.hyt.cz/?p=3623 Baterie (akumulátor) je považovaná za samozřejmou součást zařízení. Zatímco každý chápe, jak je důležitá její výdrž v provozu, nikdo už se příliš nezamýšlí nad tím, co je zatím a jaké další možnosti nabízí. Ač to není na první pohled patrné, technologie baterií se za posledních deset let výrazně změnila. Díky tomu mohou výrobci nabízet kompaktnější a …

Continue reading

Příspěvek Baterie pro moderní radiostanice Hytera pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>
Inteligentní nabíječka pro radiostanice Hytera PD985Baterie (akumulátor) je považovaná za samozřejmou součást zařízení. Zatímco každý chápe, jak je důležitá její výdrž v provozu, nikdo už se příliš nezamýšlí nad tím, co je zatím a jaké další možnosti nabízí.

Ač to není na první pohled patrné, technologie baterií se za posledních deset let výrazně změnila. Díky tomu mohou výrobci nabízet kompaktnější a lehčí radiostanice, které mohou být v provozu celý den.

Pokud baterie nepracuje podle očekávání, uživatel objeví řadu úskalí souvisejících s jejím provozem a znesnadňující plnění každodenních úkolů. Od padělků baterií až po problémy s kalibrací nabíjení, které ve svém důsledku mohou znamenat, že zaměstnanci nebudou schopni během krizové situace komunikovat.

Fyzická velikost, kapacita a technologie baterie

Cílem Hytery je dodávat vysoce optimalizované baterie, které se rychle nabíjí, mají nízkou hmotnost při zachování minimálních rozměrů a to vše aniž by došlo ke snížení kapacity nebo životnosti baterie.

 Tyto požadavky jsou zvláště důležité pro radiostanice, které využívají profesionální uživatelé pro komunikaci s kolegy v kritických situacích. Například použití technologie nikl-kadmiových NiCd baterií přináší řadu nečekaných provozních problémů.

Zatímco na počátku poskytují akumulátory dostatek kapacitu pro zajištění náročného provozu, s časem je tato technologie díky tzv. „paměťovému efektu“ dochází k postupnému snižování kapacity při každém nabití. Technologie NiCd navíc obsahuje kadmium, které je velmi toxické a při stále přísnějších požadavcích na ochranu životního prostředí a nakládání s nebezpečnými odpady je lepší se jeho použití vyhnout.

             Další technologie Nikl-metal hydridových akumulátorů NiMH s větší části eliminovala paměťový efekt, umožnila dosáhnout vyšší kapacity (cca 2,5x) a tedy i menších rozměrů a hmotnosti. Její obrovská nevýhoda je ale velký vnitřní odpor, který dále roste s klesající teplotou. Výsledkem je, že v mrazivém počasí radiostanice funguje bez problémů na příjem, ale pokud uživatel potřebuje vysílat baterie nemusí dodat dostatečný proud a tváří se jako vybitá.

Náklady spojené s provozem akumulátorů

Z výše uvedených a dalších důvodů organizace často musí pro zajištění komunikace svých týmů v terénu rychleji odměňovat nebo zdvojovat počet akumulátorů. To ve výsledku může znamenat, že nákup nových baterií utratí více prostředků, než původně investovaly do nákupu radiostanic.

Lepší technologie pro akumulátory Hytera

Hytera využívá lithium iontové akumulátory, protože jsou typicky lehčí, než baterie využívající jiné technologie a nabízí skvělý poměr uchované energie v poměru k hmotnosti. Další důležitou výhodou je, že netrpí paměťovým efektem. Po několika měsících používání jsou schopny pracovat po stejně dlouhou dobu jako na začátku. LiIOn baterie neobsahují těžké kovy, jako jsou kadmium nebo olovo a jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Hyterou dodávané baterie pro přenosné radiostanice jsou testovány pro zajištění velmi přísných požadavků, které zahrnují možnost rychlého nabíjení. Nové systémy nabíjení zajišťují aktualizaci cyklů akumulátorů a zaznamenávají podrobné údaje o nabíjení. Hytera se neustále snaží vyvíjet technologie baterií, protože očekávání a požadavky uživatelů neustále rostou.

Dnes uživatelé kombinují krátkou a jasnou hlasovou konverzaci s funkcemi využívající přenos dat. Stále však vyžadují, aby radiostanice během devítihodinové směny byla připravena a mohli komunikovat jediným stisknutím tlačítka. Nechtějí s sebou nosit záložní baterie nebo být připojeni k nabíječce. Akumulátory dodávané Hyterou jsou schopny zajistit dlouho trvající provoz.

Bezdrátová nabíječka pro vysílačky Hytera PD365Bezkontaktní nabíjení se nyní stává zajímavou možností pro řadu aplikací. Hytera uvedla svůj první bezkontaktní nabíječ pro digitální vysílačky PD365, který poskytuje větší pohodlí uživatelům používajícím vysílačky v obchodu, zdravotnictví nebo ubytovacích službách.

Příspěvek Baterie pro moderní radiostanice Hytera pochází z Digitální radiostanice (vysílačky) Hyt a Hytera DMR a TETRA

]]>