Baterie pro moderní radiostanice Hytera

Inteligentní nabíječka pro LiIon baterie radiostanice Hytera PD985Baterie (akumulátor) je považovaná za samozřejmou součást zařízení. Zatímco každý chápe, jak je důležitá její výdrž v provozu, nikdo už se příliš nezamýšlí nad tím, co je zatím a jaké další možnosti nabízí.

Ač to není na první pohled patrné, technologie baterií se za posledních deset let výrazně změnila. Díky tomu mohou výrobci nabízet kompaktnější a lehčí radiostanice, které mohou být v provozu celý den.

Pokud baterie nepracuje podle očekávání, uživatel objeví řadu úskalí souvisejících s jejím provozem a znesnadňující plnění každodenních úkolů. Od padělků baterií až po problémy s kalibrací nabíjení, které ve svém důsledku mohou znamenat, že zaměstnanci nebudou schopni během krizové situace komunikovat.

Fyzická velikost, kapacita a technologie baterie

Cílem Hytery je dodávat vysoce optimalizované baterie, které se rychle nabíjí, mají nízkou hmotnost při zachování minimálních rozměrů a to vše aniž by došlo ke snížení kapacity nebo životnosti baterie.

 Tyto požadavky jsou zvláště důležité pro radiostanice, které využívají profesionální uživatelé pro komunikaci s kolegy v kritických situacích. Například použití technologie nikl-kadmiových NiCd baterií přináší řadu nečekaných provozních problémů.

Zatímco na počátku poskytují akumulátory dostatek kapacitu pro zajištění náročného provozu, s časem je tato technologie díky tzv. „paměťovému efektu“ dochází k postupnému snižování kapacity při každém nabití. Technologie NiCd navíc obsahuje kadmium, které je velmi toxické a při stále přísnějších požadavcích na ochranu životního prostředí a nakládání s nebezpečnými odpady je lepší se jeho použití vyhnout.

             Další technologie Nikl-metal hydridových akumulátorů NiMH s větší části eliminovala paměťový efekt, umožnila dosáhnout vyšší kapacity (cca 2,5x) a tedy i menších rozměrů a hmotnosti. Její obrovská nevýhoda je ale velký vnitřní odpor, který dále roste s klesající teplotou. Výsledkem je, že v mrazivém počasí radiostanice funguje bez problémů na příjem, ale pokud uživatel potřebuje vysílat baterie nemusí dodat dostatečný proud a tváří se jako vybitá.

Náklady spojené s provozem akumulátorů

Z výše uvedených a dalších důvodů organizace často musí pro zajištění komunikace svých týmů v terénu rychleji odměňovat nebo zdvojovat počet akumulátorů. To ve výsledku může znamenat, že nákup nových baterií utratí více prostředků, než původně investovaly do nákupu radiostanic.

Lepší technologie pro akumulátory Hytera

Hytera využívá lithium iontové akumulátory, protože jsou typicky lehčí, než baterie využívající jiné technologie a nabízí skvělý poměr uchované energie v poměru k hmotnosti. Další důležitou výhodou je, že netrpí paměťovým efektem. Po několika měsících používání jsou schopny pracovat po stejně dlouhou dobu jako na začátku. LiIOn baterie neobsahují těžké kovy, jako jsou kadmium nebo olovo a jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Hyterou dodávané baterie pro přenosné radiostanice jsou testovány pro zajištění velmi přísných požadavků, které zahrnují možnost rychlého nabíjení. Nové systémy nabíjení zajišťují aktualizaci cyklů akumulátorů a zaznamenávají podrobné údaje o nabíjení. Hytera se neustále snaží vyvíjet technologie baterií, protože očekávání a požadavky uživatelů neustále rostou.

Dnes uživatelé kombinují krátkou a jasnou hlasovou konverzaci s funkcemi využívající přenos dat. Stále však vyžadují, aby radiostanice během devítihodinové směny byla připravena a mohli komunikovat jediným stisknutím tlačítka. Nechtějí s sebou nosit záložní baterie nebo být připojeni k nabíječce. Akumulátory dodávané Hyterou jsou schopny zajistit dlouho trvající provoz.

Bezdrátová nabíječka pro vysílačky Hytera PD365Bezkontaktní nabíjení se nyní stává zajímavou možností pro řadu aplikací. Hytera uvedla svůj první bezkontaktní nabíječ pro digitální vysílačky PD365, který poskytuje větší pohodlí uživatelům používajícím vysílačky v obchodu, zdravotnictví nebo ubytovacích službách.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/baterie-moderni-radiostanice-hytera/