Aplikační rozhraní AIS pro DMR převaděče a radiové systémy Hytera

Standardizované aplikační rozhraní AIS umožňuje snadno vytvářet aplikace spolupracující se systémy různých výrobcůDMR standard umožňuje výrobcům interpretovat, jak implementovat určité funkce a vlastnosti. To v minulosti vedlo k vytvoření řady vlastních řešení, které nespolupracují se zařízeními jiných výrobců. Vývojáři aplikací jsou často nuceni přizpůsobovat aplikace pro jednotlivé výrobce, místo toho aby mohli použít jedno univerzální rozhraní a soustředit se na vývoj vlastní aplikace. To má za následek zpomalení vývoje aplikací, nutnost udržovat různé verze aplikací nebo rozhraní pro různé výrobce radiokomunikačních systémů DMR. Tento přístup rovněž omezuje interoperabilitu mezi dodavateli DMR radiových sítí.

Standardní aplikační rozhraní AIS pro převaděče a radiové sítě DMR

DMR asociace se rozhodla tento problém vyřešit a vypracovala protokol k propojení radiových sítí a převaděčů DMR Tier II a profesionálních trunkových sítí DMR Tier III s dispečerskými systémy, zařízeními pro záznam hovorů a IP datovými aplikacemi a produkty nezávislých vývojářů. Protokol je označován zkratkou AIS, kompletní označení zní  Application Interface Specification. AIS poskytuje sadu základních funkcí nutnou k propojení s radiovým systémem DMR. Systémy založené AIS se k infrastruktuře DMR radiové sítě připojují prostřednictvím IP počítačové sítě. Pomocí jediného kabelu lze odbavit jakýkoliv počet radiových kanálů. Díky použití IP propojení jsou dispečerská pracoviště fyzicky odděleny od radiokomunikačního systému a jsou propojeny prostřednictvím standardního IP zařízení. Díky tomu je nastavení a připojení k infrastruktuře radiové sítě velmi snadné a cenově výhodné. Aplikační rozhraní AIS podporují všechny nabízené převaděče Hytera pro konvenční digitální radiové sítě DMR Tier II i trunkové radiové sítě DMR Tier III.

Aplikace pro radiokomunikační systémy Hytera

Hytera sama vyvíjí a nabízí řadu aplikací, které uživatelé radiových sítí požadují. Příkladem je modulární dispečerské řešení SmartOne, které poskytuje většinu profesionální funkcí využívaných uživateli radiových sítí. Funkce jsou integrovány do jednoho inteligentního rozhraní. Dispečerské řešení SmartOne podporuje hlasové hovoru, služby pro sledování polohy pomocí GPS, funkce krátkých textových zpráv SDS, záznam hovorů a provozních dat a brány pro připojení různých komunikačních technologií.

Možnosti aplikace lze rozšiřovat pomocí zásuvných modulů například o zobrazení průmyslových kamer. Kromě toho je možné integrovat webový obsah například aplikace pro zpracování velkých objemů dat nebo analytiku.

Dalším příkladem je úspěšná dispečerská aplikace Hytera SmartDispatch vhodná pro menší radiové sítě.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/vyvoj-aplikaci-rozhrani-ais-dmr-prevadece-radiove-systemy-hytera/