Systémový převodník Hytera MD785 – Tetrapol TPM700

Tetapol a Hytera přenosné i vozidlové  Složky integrovaného záchranného systému v České republice i na Slovensku používají digitální radiokomunikační systém podle standardu Tetrapol vyvinutý původně francouzskou společností Matra. Dnes je výrobce infrastruktury i terminálů součástí koncernu Airbus Defense and Space.  Radiová síť IZS ČR nese označení Pegas, na Slovensku se jmenuje Sitno. Profesionální i dobrovolné jednotky HZS současně používají analogové radiostanice a radiové sítě v pásmu VHF. Analogové radiostanice jsou jednotkami profesionálních hasičů využívány především pro spolupráci s jednotkami dobrovolných hasičů nebo pro komunikaci v místě zásahu.

 

Převodník Hytera MD785 – Tetrapol TPM7Převodník SCC-R00

Pro vozidlové radiostanice Hytera MD785 nabízíme systémový převodník SCC–R (single channel convertor), který umožňuje propojení s vozidlovým terminálem TPM700 v systému TETRAPOL. Propojení obou radiostanic pomocí systémového převodníku SCC–R  umožňuje vzájemnou komunikaci analogových nebo digitálních DMR radiostanic s účastníky radiokomunikačního systému IZS. V případě přijmu analogového nebo digitálního signálu radiostanicí Hytera je audio signál upraven pro potřeby vozidlového terminálu TPM700 a vysílán do radiové sítě IZS na kanále nastaveném na terminálu. Stejným způsobem funguje převodník i obráceně, hovor z radiové sítě Tetrapol je automaticky převeden do analogové nebo DMR digitální sítě podle nastavení radiostanice Hytera MD785.  Příkladem použití může být situace, kdy profesionální jednotky v místě zásahu používají digitální radiostanice s technologií Tetrapol a dobrovolné jednotky jsou vybaveny analogovými radiostanicemi. Po aktivaci převodníku nastavením odpovídajícího kanálu na radiostanici Hytera a zásahovém DIR kanálu na vozidlovém terminálu TPM700, spolu mohou obě skupiny účastníků hovořit, jako by používaly radiostanice se stejnou technologií a na stejném kanále.

Převodník je ovládán z radiostanice Hytera, která dle prostého nastavení provozního kanálu umožňuje převodník automaticky zapnout nebo vypnout. Provoz převodníku je indikován pomocí LED diody, kterou lze umístit na palubní desku vozidla. Převodník je vybaven výstupem pro připojení záznamového zařízení pro nahrávání hlasové komunikace. Záznamy hovorů lze využít pro dokumentaci a hodnocení průběhu zásahu. Poslední vstup s označením „MIC“ slouží pro připojení mikrofonu. Tento mikrofon lze použít jako druhý mikrofon pro radiostanici TPM700, který může použít například strojník.

Představení převodníku Tetrapol – Hytera v provozu

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/systemovy-prevodnik-hytera-md785-tetrapol-tpm700/