Digitální vysílačky pro radioamatéry Hytera AR685

Vysílačka Hytera AR685Hytera se rozhodla podpořit stále se rozvíjející digitální radioamatérské sítě založené na standardu DMR a představila model určený speciálně pro radioamatéry.

Na rozdíl od profesionálních modelů Hytera AR685 postrádá některé funkce, které nejsou v radioamatérském provozu potřeba, nebo jsou dokonce zakázány, jako je například šifrování nebo bezpečnostní funkce ležící muž ManDown.

Hytera AR685 vychází z úspěšného modelu digitální radiostanice PD685.  AR685 byla přizpůsobena pro potřeby radioamatérů. Frekvenční rozsah je upraven v rozmezí 430 – 462 MHz. Podporovány jsou provoz v analogovém režimu a digitálním dle standardu DMR. V základní výbavě nechybí GPS přijímač, takže umožňuje určování polohy a zobrazení na mapě. Zachováno je robustní provedení v odlitku z hliníkové slitiny a odolnost  proti působení prachu a vody definovaná standardem IP67. Hmotonost radiostanice včetně antény a akumulátoru je 310g.

Součástí základního balení je Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500mAh, anténa a nabíječ. Pro konfiguraci Hytera nabízí speciální verzi konfiguračního SW CPS. Kabel pro konfiguraci vysílačky součástí základního balení a je vhodné ho zakoupit zvlášť. K radiostanici lze samozřejmě použít veškeré příslušenství vhodné pro vysílačky Hytera v modelové řadě PD6. Vysílačku si můžete za výhodnou cenu zakoupit na našem e-shopu.

Základní technická data vysílačky Hytera AR685

 

Technická data  
Frekvenční rozsah 430 až 462 MHz
VF výkon dvě úrovně, 1 nebo 4 Watty
GPS Integrováno
Barevný displej 1,8“, 160 x 128 Pixelů, 65526 barev
Akumulátor (základní) 1500 mAh, LiIOn
Provozní teplota -30°C až +60° C
Odolnost proti prachu a vodě IP67
Rozměry (v x š x h) 119 x 54 x 27 mm
Hmotnost 310 g

Digitální radioamatérské sítě vhodné pro vysílačky Hytera  AR685

Ve světě postupně vznikly tři projekty pro digitální radiové sítě využívající standard DMR – nejstarší DMR-MARC, novější DMR+ a nejnovější a v poslední době rychle se rozvíjející BrandMeister.

Podstatnou novinkou sítě BrandMeister je, že infrastruktura sítě je vytvořena na bázi MESH technologie bez centrálních prvků.Podrobné informace k této nové síti naleznete zde. Počet českých i slovenských převaděčů v síti stále roste podle statistiky sítě je jich aktuálně v provozu 17. Postup registrace potřebný k zapojení do sítě naleznete zde.

Hlavní výhodou digitálních systémů obecně označovaných Digital Voice je na rozdíl od konvenčních analogových převaděčů vzájemné propojení do rozsáhlých mezinárodních sítí.Uživatel není omezen dosahem radiové sítě na oblast pokrytí převaděče, ale může komunikovat všude tam, kde je dostupná infrastruktura převaděčů radiové sítě. Kromě toho jsou k dispozici i tzv. hotspoty připojené k internetu a ty umožní spojení i mimo ni. Uživatel si může zvolit, v jaké oblasti chce spojení realizovat, zda jen lokálně, v rámci republiky nebo i do zahraničních sítí. Další podstatnou výhodou, která vyplývá z podstaty digitálních sítí,  je možnost využívat datové služby, jako je již zmiňované určování polohy pomocí GPS, nebo textové zprávy. Využití přenosu dat hezky demonstruje služba automatického zasílání meteorologických výstrah implementovaná v české a slovenské národní siti BM2302. Informace k tomuto tématu naleznete zde.

Pěkný seriál, který postupně představuje DMR technologii a její možné využití v radioamatérském provozu naleznete na stránkách hamradia.

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.hyt.cz/digitalni-vysilacky-radioamatery-hytera-ar685/