Městské policie na Jižní Moravě v Břeclavi a Znojmě od minulého roku využívají služby digitální radiové sítě Hytera.
Radiostanice mají, při výkonu služby proti jiným komunikačním technologiím, stále podstatné výhody – fungují nezávisle na veřejných sítích (mohou být v případě krizových situací nedostupné či přetížené) a umožňují okamžitě oslovit celou skupinou uživatelů stisknutím jediného tlačítka. Nové digitální technologie rozšířily jejich možnosti a nabízí zabezpečené hlasové hovory ve vysoké kvalitě a k tomu přenosy datových informací, například GPS pozice nebo textové zprávy. Digitální radiové sítě podle standardu DMR umožňují díky použité technologii TDMA efektivnější využití frekvenčního kanálu. V jednom standardním provozním kanálu mohou současně probíhat dva hovory. Tuto dodatečnou kapacitu může pro různé složky nebo činnosti využít samotná městská policie, nebo ji lze sdílet s dalšími orgány města.
V Břeclavi radiovou síť využívá ve vlastní hovorové skupině Bezpečnostní rada města a krizový štáb ORP Břeclav. Městské policie Břeclavi i Znojma jsou velmi progresivní při zavádění nových technologií, používají kamerové systémy, tablety pro online vedení událostí a přístup do registrů státní správy. Strážnici na Jižní Moravě úspěšně využívají digitální radiostanice ve své každodenní práci při zajištění veřejného pořádku a potírání pouliční kriminality. Díky ochotě vedení a strážníků Městské policie Břeclav vám můžeme představit sérii fotografií, které prezentují digitální radiostanice Hytera při výkonu služby.
Přednosti digitální radiové sítě pro městské policie
Ve srovnání s původním řešením komunikace pomocí analogových radiostanic nebo mobilních telefonů nabízí digitální radiostanice mnoho užitečných funkcí, které pomáhají při náročném výkonu služby strážníků.
- Komunikace probíhá v digitální kvalitě bez šumů, rušení a je chráněná proti odposlechu digitálním šifrováním hovoru. Zabezpečení hovoru je důležité, protože strážnici mohou předávat citlivé údaje, které by mohly odposlechnout a zneužít nepovolané osoby. Radiostanice Hytera poskytují nejvyšší úroveň šifrování v dané kategorii s bezpečným algoritmem AES s délkou klíče až 256 bitů.
- Všechny relace se automaticky se nahrávají včetně identifikace účastníků hovoru a zaznamenané hovory mohou sloužit pro dokumentaci události.
- Radiostanice vybavené GPS přijímačem automaticky předávají informace o své poloze, která se zobrazuje na digitální mapě dispečerské aplikace a velitel směny má neustále přehled o pozici jednotek v terénu a může lépe koordinovat jejich činnost.
- Data se ukládají do databáze a v případě potřeby lze libovolně zobrazit pohyb jednotlivých radiostanic v čase.
- V případě vzniku nouzové situace je dispečer i další uživatelé radiové sítě automaticky upozorněn na vzniklou situaci a poloha strážníka v nouzi je zobrazena na displeji dispečerského systému. Radiostanice vybavené funkcí ManDown jsou schopny odeslat zprávu o nouzové situaci automaticky.
- Ztracenou nebo odcizenou radiostanici lze dálkově zablokovat, aby nemohla být zneužita.
- Pro zajištění diskrétní komunikace, přenosu informací ve výkonu služby a informací o stavu jednotek lze využít textové a stavové zprávy. Radiostanice podporují zasílání zpráv jednotlivým uživatelům i celé skupině najednou.
- Převaděče Hytera umožňují pomocí SIP protokolu propojení do telefonní nebo GSM sítě.
- Radiostanice umožňují přenos telemetrických dat například spuštění výstražného zařízení